Nauka

Wolność kontra dobrobyt. Dlaczego wybieramy to drugie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2012 10:08
- Dążenie do osiągnięcia poczucia bezpieczeństwa poprzez zwiększanie kontroli i eliminowania przypadku to mrzonki. Największym fenomenem ograniczania wolności jest fakt, że ludzie się na to godzą - podkreśla dr Jarosław Kuisz.
Audio
Centrum monitoringu
Centrum monitoringuFoto: KRoock74/Wikimedia Commons

Ostrzeżeni, zajmujące 3/4 wielkości opakowania, czy zakaz produkcji papierosów smakowych i tzw. slimów to tylko niektóre z propozycji nowej dyrektywy Komisji Europejskiej o produktach tytoniowych. Dla niektórych to objaw troski o zdrowie, dla innych - ograniczanie wolności osobistej i ingerowanie w rynek.

- Ja sam nie palę i jestem przeciwnikiem papierosów, ale uważam, że wolność wyboru jest czyms cennym. Warto się więc zastanowić nad takimi ograniczeniami. Szczególnie, że za wiele unijnych postanowień, które dzis mają nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa, zapłacą młodsze pokolenia - uważa dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej".

Podobne dylematy pojawiają się w wielu codziennych sytuacjach, od kontroli na lotniskach po udostępnianie danych w Internecie. - Ludzie wolą być kontrolowani, na przykład poprzez uliczny monitoring, nawet za cenę niedogodności, niż czuć się zagrożeni na lotniskach czy ulicach. Oczywiście godzimy się na to, dopóki czujemy, że mamy wpływ, że odbywa się to w jakichś granicach - wyjaśnia gość Dariusza Rosiaka.

Jak, w tym kontekście, oceniane są działania poszczególnych polityków europejskich? Co musi się stać, by znów wyrośli nam mężowie stanu. i dlaczego, jako konsumenci i obywatele, preferujemy prosty wybór między czarnym a białym? Posłuchaj całej rozmowy!

W dalszej części audycji:

- Na szczycie Unia-Rosja to Putin oskarża Europę o łamanie praw człowieka i polityczne zastraszanie partnera. Po co Rosji Europa, po co Europie Rosja? Odpowiedzi szukali korespondenci Polskiego Radia, Beata Płomecka i Maciej Jastrzębski;

- Wybory w Japonii i Korei Południowej wygrywają konserwatywni politycy. Jak zmieni się obraz tej części świata w najbliższym czasie? Komentowała dr Kinga Dygulska-Jamro z CSPA i UCLA;

- Monti odchodzi, a na scenę wraca Berlusconi w towarzystwie 28-letniej narzeczonej. Gdzie tkwi klucz do triumfów tego niezwykłego polityka? Polityczny klimat Włoch opisał korespondent PR Marek Lehnert.

Zapraszam do wysłuchania całej audycji, Dariusz Rosiak.

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę w samo południe.

Czytaj także

Zakaz sprzedaży papierosów w atrakcyjnych opakowaniach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 16:55
W Australii od dziś można sprzedawać papierosy w wyłącznie nieatrakcyjnych szaro-oliwkowych opakowaniach. Zdaniem rządu nowy przepis zmniejszy konsumpcję papierosów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektywa tytoniowa narusza polskie przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 07:54
Eksperci alarmują, że przyjęty przez Komisję Europejską wniosek w sprawie nowelizacji dyrektywy tytoniowej stoi w sprzeczności z konstytucją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjskie media po szczycie: to część procesu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 12:12
Rosyjscy dziennikarze szeroko komentują piątkowy szczyt Unia Europejska - Rosja, który odbył się w Brukseli.
rozwiń zwiń