Nauka

Dlaczego nie ma już zwykłych jeansów? Przez marketing

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 10:52
Eksperci od marketingu, w pogodni za możliwie najlepszym obrazem marki, wymyślają niezliczone warianty produktów do wyboru. I tak, zamiast zwykłych jeansów mamy wersje slim fit, easy fit, relaxed fit, baggy, extra baggy, boot cut… - Problem w tym, że od takiego nadmiaru człowiek głupieje – mówiła w "Klubie Trójki” psycholog, prof. Dominika Maison.
Audio
  • Prof. Dominika Maison tłumaczy dlaczego nie ma już zwykłych jeansów (Klub Trójki)
Dlaczego nie ma już zwykłych jeansów? Przez marketing
Foto: Glow Images/ East News

Barry Schwartz, wybitny psycholog społeczny, w swojej legendarnej książce "Paradoks wyboru”, wydanej właśnie po polsku, dowodzi słuszności sprzecznego z intuicją stwierdzenia, że wyeliminowanie wyborów może znacznie zmniejszyć odczuwany przez nas stres i niepokój.

- Dla konsumenta duży wybór nie musi wcale oznaczać czegoś dobrego, bo zaczynamy się gubić w sztuce wyboru. Zaczynamy mieć iluzję wolności – mówiła w Trójce psycholog.

Tymczasem badania pokazują, że takie zagubienie może być też złe nie tylko dla odbiorców, ale i dla producentów towarów. - Bo nadmiar może powodować zupełne blokowanie decyzji. Człowiek głupieje i całkowicie rezygnuje za zakupu – powiedziała prof. Dominika Maison, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego. Co więcej okazało się, że chociaż firmy oferują wiele rodzajów produktów, większość konsumentów i tak wybiera dwa, trzy warianty i cały czas do nich wraca.

Dlaczego więc np. producenci dżemów wymyślają ciągle nowe smaki?  - Bo buduje to ich wizerunek firm nowoczesnych i innowacyjnych, a to wpływa na dobre postrzeganie przez konsumentów – tłumaczyła psycholog.

 

Z drugiej jednak strony niektórzy w tym zagubieniu, spowodowanym nadmiarem ofert, bardzo cierpią. - Są ludzie, którzy nie mają problemu z takim nadmiarem, ale są i tacy, którzy bardzo to przeżywają. Najpopularniejsze strategie, stosowane w tej kwestii przez konsumentów, to strategia satysfakcji i maksymalizacji – dodała prof. Dominika Maison.

Na czym polegają obie strategie i dlaczego czasami wybór racjonalny wcale nie musi być najlepszy? Między innymi o tym usłyszycie Państwo w nagraniu audycji.  

"Klub Trójki" prowadził Dariusz Bugalski.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

(ei)

Zobacz więcej na temat: marketing psychologia zakupy
Czytaj także

Zakupy drogą do szczęścia? To ucieczka przed sobą!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 17:00
Kupujemy sobie kolejne komputery, samochody odgradzając się tymi przedmiotami nie tylko od innych, ale i od samych siebie. Poszukując szczęścia i spełnienia warto zostać minimalistą!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka wyboru. W jaki sposób Ty podejmujesz decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 11:00
Żyjemy w cywilizacji nadmiaru wyboru. – To może być przerażające, jednak okazuje się, że główną umiejętnością, którą powinniśmy w życiu nabyć, jest selekcja – mówi dr Paweł Fortuna, psycholog biznesu.
rozwiń zwiń