Nauka

Polacy od 20 lat w Libanie. "To wart poznania kraj"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 22:59
- Polscy archeolodzy pojawili się w Libanie we właściwym czasie i zadomowili się tam. Jest to słabo poznany i bardzo piękny kraj, a o samej Fenicji wciąż wiemy mało - mówi dr hab. Tomasz Waliszewski.
Audio
  • Jakie są osiągnięcia polskich naukowców w Libanie? (Eureka/ Jedynka)
Ruiny w Baalbek w Libanie
Ruiny w Baalbek w LibanieFoto: Paul Saad via Foter.com / CC BY-NC-ND

Polscy archeolodzy od 20 lat pracują w Libanie. - Zaczynaliśmy w lipcu 1996 roku i na obiekt badań wybraliśmy ruiny starożytnej wsi, bo było wiadomo, że po paru tygodniach spędzonych w tym miejscu na pewno coś znajdziemy. Dla młodych ludzi, rozpoczynających karierę w zawodzie było to bardzo ważne - opowiada dr hab. Tomasz Waliszewski.

Rzeczywiście, tak jak mówi naukowiec, polscy badacze od początku prac napotykali na spektakularne pozostałości dawnej osady, pozostawione w ziemi. Były to mozaiki podłogowe kościoła, świątynia rzymska, ślady produkcji oliwy itd. - Trochę to przerażające, bo nigdy nie myślałem, że tyle lat spędzę w jednym kraju, musimy pamiętać o tym, że w ciągu roku jesteśmy tam w 5-6 tygodni, czyli tyle, na ile nam pozwalają środki finansowe i czas - mówi archeolog.

Z nagrania audycji dowiecie się, jakie są największe odkrycia Polaków. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Tomasz Waliszewski (szef polskich misji w Chhim oraz w Jiyeh, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 9.12.2016

Godzina emisji: 19.12

sm/mg

Czytaj także

Archeologia od kuchni. "Okropne jest życie kucharza na misji"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 15:16
- Na wyprawę do Syrii zaproszono mnie pod warunkiem, że będę zajmowała się kuchnią. Przyjęłam to entuzjastycznie, nie mając pojęcia, na co się porywam - mówiła w Jedynce Xenia Kolińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytne deportacje i Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 14:30
Jak przesiedlano ludność w Mezopotamii i jakie miało to skutki demograficzne i etniczne? O starożytnych deportacjach opowiedzieli archeolodzy Xenia Kolińska i prof. Rafał Koliński.
rozwiń zwiń