Nauka

Sesame jak CERN zjednoczy podzielony Bliski Wschód?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 23:49
- Centrum naukowe Sesame w Jordanii jest ogromnym sukcesem nauki jako ewentualnego narzędzia dyplomacji. To było od początku motorem działania i zaangażowania UNESCO - mówi biolog molekularny, prof. Maciej Nałęcz.
Audio
  • Prof. Maciej Nałęcz opowiada o powstawaniu i celach Sesame (Eureka/ Jedynka)
SESAME powołano do życia pod auspicjami UNESCO. Celem organizacji jest stworzenie światowej klasy centrum naukowego dla regionu, umożliwiając międzynarodową współpracę naukową ponad podziałami politycznymi, co było wielkim wyzwaniem
SESAME powołano do życia pod auspicjami UNESCO. Celem organizacji jest stworzenie światowej klasy centrum naukowego dla regionu, umożliwiając międzynarodową współpracę naukową ponad podziałami politycznymi, co było wielkim wyzwaniemFoto: materiały prasowe

Wokół Sesame stał się cud pokazujący siłę nauki w uprawianiu dyplomacji. Bahrajn, Cypr, Egipt, Izrael, Jordania, Pakistan, Autonomia Palestyńska i Turcja, czyli państwa Bliskiego Wschodu nie zawsze żyjące w dobrych stosunkach, postanowiły zainicjować współpracę naukową ponad podziałami politycznymi. W ten sposób powstało światowej klasy centrum naukowe, odwzorowujące idee Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą.

- Stworzenie Centrum Synchrotronowego było ogromnie interesujące dla wszystkich rządów, bo ta technologia umożliwi im skok jakościowy w prowadzeniu badań i zastosowaniu ich w praktyce, rozwoju nowoczesnej medycyny, farmakologii, archeologii tak ważnej w tym regionie świata. Kilka razy musieliśmy użyć różnych forteli, ale rola UNESCO w powstaniu tego przedsięwzięcia okazała się niebywała - opowiada profesor.

W programie opowiadamy o tym, jak udało się przekonać do współpracy skonfliktowane Izrael i Palestynę, kto stawiał największy opór na drodze do powstania Sesame i jak naukowcom udało się zrealizować założony cel. Czy Sesame wyznaczy nowe standardy nauki na Bliskim Wschodzie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Maciej Nałęcz (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego)

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Czytaj także

Wielki Zderzacz Hadronów znów pracuje

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 17:03
W czwartek (12.03) rozpoczął się Run 2, czyli rozruch największego urządzenia na świecie, tzn przyspieszacza cząstek LHC. Był nieczynny od 2013 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galileo przynosi rewolucję. Jak nawigacja satelitarna ułatwi nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 23:20
- Znaczenie technologii systemu satelitarnego Galileo jest tak duże, jak telefonii komórkowej. Jest ono mniej znane, ale będzie coraz bardziej obecne w naszym życiu - mówi dr Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej tajemniczy organ ludzki w trójwymiarze

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 00:21
Co się dzieje, jeśli określona część mózgu jest uszkodzona? Na to i inne pytania stara się odpowiedzieć twórca kolorowych, trójwymiarowych map mózgu i laureat Oskara radiologicznego, prof. Wiesław Nowiński.
rozwiń zwiń