Nauka

Nasz wewnętrzny Spider-Man i oddziały szybkiego reagowania

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 10:00
Nasz organizm posiada komórki, które można porównać do oddziałów szybkiego reagowania. Ma również mechanizm przypominający zarzucanie sieci, co dr Małgorzata Wachowska porównuje do wewnętrznego Spider-Mana. O pracy naukowej i łączeniu jej z macierzyństwem rozmawiamy w "Eurece".
Audio
  • Dr Małgorzata Wachowska opowiada o programie Powroty, swojej pracy naukowej i łączeniu jej z macierzyństwem (Eureka/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: CI Photos/ Shutterstock

Łączenie macierzyństwa z nauką nie należy do najłatwiejszych zadań. Oba zadania, jak przyznaje gość Jedynki, są fascynujące, ale i absorbujące. - Po urodzeniu dziecka zmieniają się priorytety, bo dawniej najważniejsza na świecie była nauka, a teraz to miejsce zajmuje dziecko. Trzeba jakoś sobie radzić, a we współpracy z mężem i wymianie czasowej opieki nad dzieckiem oboje możemy realizować się zawodowo - opowiada dr Małgorzata Wachowska.

Gość Krzysztofa Michalskiego jest laureatką prestiżowego programu Powroty, w ramach którego będzie badała neutrofile, komórki układu odpornościowego pełniące ważną rolę w organizmie, gdy pojawia się intruz. O jej pracy naukowej i jej znaczeniu dla zwalczania chorób nowotworowych mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Małgorzata Wachowska (Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego)

Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Kilka prostych sposobów na to, by dłużej cieszyć się zdrowiem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 23:21
- Ważne jest to, byśmy mobilizowali się nawzajem, bo cele do osiągnięcia są niezwykle istotne i warto zabiegać o to, by mając lat 70-80 być w jak najlepszej formie - zachęca kardiolog, prof. Piotr Hoffman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Innowacje - na pomoc antybiotykom

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 11:09
- Jako ludzkość dzięki antybiotykom zapomnieliśmy już dawno, że skaleczenie na placu zabaw może skończyć się śmiercią w wyniku zakażenia bakteriami - tłumaczył prof. Piotr Garstecki, kierujący zespołem badaczy zajmującym się lekowrażliwością bakterii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzki mózg nie przestaje zadziwiać naukowców

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 20:55
- Zrobiliśmy bardzo prosty eksperyment, a jego wyniki są niezwykłe, bo jak się okazuje kora słuchowa może się przestawić na wzrok - mówi psycholog, dr hab. Marcin Szwed.
rozwiń zwiń