Nauka

Nieznana i tajemnicza historia młyna

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 22:51
- Wiatrak w społeczeństwach tradycyjnych miał negatywną konotację. Ich specyficzne usytuowanie sprawiło, że kojarzono je z siedzibą zła - mówi dr Krzysztof Rzepkowski, autor książki "Złoty kciuk".
Audio
Powiedzenie kto pierwszy, ten lepszy związane jest z kolejkami po zboże u młynarza
Powiedzenie "kto pierwszy, ten lepszy" związane jest z kolejkami po zboże u młynarzaFoto: meirion matthias / Shutterstock

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernik Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernik

Nie zawsze młyny łączyły skojarzenia z Holandią i sielskim, wiejskim życiem. W średniowieczu uważano je za miejsca tajemnicze, a ich właścicieli, młynarzy często posądzano o konszachty z diabłem.

Dawniej wydawało się, że wiatraki zostały podpatrzone w czasie dalekich wypraw i wędrówek, jednak, jak potwierdzają badania, są wynalazkiem europejskim. - Przez wieki uważano, że jest to wynalazek arabski i my, Europejczycy podpatrzyliśmy je u Arabów w czasie wypraw krzyżowych. Rzeczywiście pierwsze wzmianki o wiatrakach w krajach arabskich pochodzą z X i XI wieku, a ich pojawienie się w Europie w XII wieku wskazywałoby na pewne powiązania. Natomiast technologia jest inna i dziś uważa się, że początki wiatraków związane są z północą, gdzie zaobserwowano potężną siłę wiatru i postanowiono ją wykorzystać inaczej, niż tylko do napędzania statków - opowiada dr Krzysztof Rzepkowski.

O tym, z jakich powodów wiatrak stał się symbolem Jezusa Chrystusa, jaki ma związek ze złotym kciukiem i kto często sięgał do tego motywu mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Krzysztof Rzepkowski (Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Złoty kciuk" na temat historii młyna i młynarza)

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/gs

Czytaj także

Epoka kamienia. Pierwsi ciekawscy na ziemiach polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 09:30
Pojawili się tu, gdy tylko zaczął wycofywać się lądolód. - Uwolnione zostały ogromne połacie Niżu Europejskiego i na te dziewicze obszary ok. 15-14 tys lat temu wkraczają zupełnie nowi mieszkańcy - opowiada dr Michał Przeździecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejczycy i Afrykanie. Zderzenia światów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 20:19
W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy z prof. Michałem Tymowskim o jego książce "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne okrycia i pierwsze kontakty", która ukazała się w serii Monografie FNP.
rozwiń zwiń