Nauka

Kundle - psia superrasa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 10:00
Niedawno opublikowane zostały wyniki szeroko zakrojonych badań genetycznych bezpańskich psów - kundli z całego świata. Wyniki były zaskakujące!
Audio
  • Prof. Wiesław Bogdanowicz o kundlach, które okazały się superrasą (Eureka/Jedynka)
Czy kundelki doczekają się kiedyś oficjalnego potwierdzenia ich rasowości?
Czy kundelki doczekają się kiedyś oficjalnego potwierdzenia ich "rasowości"?Foto: Pixabay.com/Public Domain

Badacze ustalili, że psy zostały udomowione przez człowieka w zachodniej Eurazji i wschodniej Azji, a stało się to między 19 a 40 tys. lat temu, ale ok. 10 tysięcy lat temu ruszyły w wielką wędrówkę z człowiekiem za Zachód, by na Bliskim Wschodzie i w Europie zastąpić miejscowe psy. Z badań genetycznych wynika, że to kundle są zbliżone najbardziej do psiego praprzodka i tworzą oddzielną grupę. Nie są przy tym, jak kiedyś przypuszczano, mieszaniną różnych psich ras, lecz samodzielną, niezależną rasą genetyczną - superrasą!

- Przez wiele lat miałem i mam pieski, i ciekaw byłem, czego jeszcze możemy się o nich dowiedzieć. Na świecie jest ok. miliarda psów, z czego trzy czwarte to kundle. Mają one zazwyczaj długie pyski, postawione uszy, bardzo dobry słuch, dużą odporność, generalnie posiadają szereg cech, których nie znajdziemy u większości psów rasowych. Dlatego nazwaliśmy je superrasą - mówi wybitny polski zoolog, prof.Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który kierował Międzynarodowym zespołem naukowców badających psie geny.

O innych ciekawych ustaleniach dotyczących pochodzenia psów - również o rasach starożytnych - dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Wiesław Bogdanowicz (Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)

Data emisji: 3.07.2017

Godzina emisji: 19.10

mg/pg

Czytaj także

Tak się czujemy… jak jemy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
Polacy realizują wielki projekt z dziedziny techniki żywienia. Niemal 39 mln euro z Unii Europejskiej trafiło do polskich naukowców, aby zbadali jakość biożywności i to, jak ją ulepszać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CRISPR, czyli łatwy sposób na edycję genów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 02:54
- CRISPR to zdumiewająco szybka, tania i prosta metoda modyfikacji DNA. Dzięki niej pewne rzeczy z zakresu biotechnologii, które dwa lata temu były niemożliwe, w tej chwili są łatwe do przeprowadzenia - mówi biolog, profesor Jerzy Duszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biologia i genetyka w służbie historii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 02:18
- Musimy optymalnie zabezpieczyć badany przez nas materiał, bo od momentu wydobycia szczątków ludzkich do dotarcia ich do laboratorium zaczyna się wyścig z czasem - mówi o Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów prof. Andrzej Ciechanowicz.
rozwiń zwiń