Nauka

Mówisz do siebie? Dowiedz się, o czym to świadczy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 22:42
- Głos wewnętrzny to przystawienie życia społecznego do życia wewnętrznego. To tak jakby były dwie osoby lub więcej i każda z nich staje się podmiotem rozmowy - mówi prof. Victor Rosenthal, antropolog.
Audio
  • Człowiek i jego "wewnętrzny głos" (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sanneberg / Shutterstock

Głos wewnętrzny to zjawisko znane każdemu z nas, dotyczy bowiem mówienia do samego siebie. Jak się okazuje, choć jest to dość znany i często występujący fenomen, to nie ma na jego temat badań naukowych. Poza wypowiadaniem myśli, głos wewnętrzny stanowi ważną część naszego życia psychicznego, bo również siebie oceniamy.

- Sam fakt, że mówimy do siebie stwarza nasze życie wewnętrzne, więc wchodzi w to również historia człowieczeństwa, tego jak człowiek został człowiekiem. Jest to jedna z bardzo istotnych charakterystyk, wskazująca na to, że mamy jakieś życie wewnętrzne - opowiada prof. Rosenthal.

Dialog, narracja czy zachęta? Czy taka podwójność jest niezbędna? W jakim momencie głos wewnętrzny może być patologią? Czy mamy kontrolę nad tymi impulsami? Więcej o funkcji i znaczeniu głosu wewnętrznego w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Victor Rosenthal (antropolog, Instytut Marcela Maussa w Paryżu)

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 19.11

sm/pg

Czytaj także

Głębia szczęścia według psychologów: rozejrzyj się dookoła

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 23:05
- To inni dają nam szczęście. Pomagając innym, czujemy się często lepiej niż otrzymując pomoc, bo dawanie jest sensotwórcze - mówi psycholog społeczna dr Dorota Wiśniewska-Juszczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynująca historia chirurgii, która liczy tysiące lat

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:46
- Na terenie Andów środkowych już dwa tysiące lat temu masowo wykonywano zabiegi trepanacji czaszki i według wyliczeń archeologów połowa z nich była udana - mówi dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury.
rozwiń zwiń