Nauka

Elektryczna ciężarówka z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 19:36
Pierwsze melexy, małe białe polskie autka elektryczne, pojawiły się w 1971 roku. Można je zobaczyć w filmach, jeżdżą po polach golfowych. Ale oczywiście to nie jest ich główne przeznaczenie.
Audio
  • Jakie są szanse na rozwój przemysłu samochodów elektrycznych w Polsce? Firma Melex chce np. skonstruować elektryczny samochód wielozadaniowy do 3,5 t (Eureka/Jedynka)
Elektryczna ciężarówka podczas ładowania akumulatorów (Zdjęcie ilustracyjne)
Elektryczna ciężarówka podczas ładowania akumulatorów (Zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock/Chesky

Fakt, że ich ówczesny producent fabryka samolotów WSK PZL Mielec to jeden z najdłużej działających producentów pojazdów elektrycznych na świecie. Czy teraz firma je produkująca będzie znana z elektrycznych ciężarówek? O szczegółach projektu mówi Marek Szlęzak z firmy Melex.

Przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej otrzymają ponad 254 mln zł na realizację nowatorskich projektów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki I konkursu INNOMOTO. Wśród nich jest wspomniany projekt. - Ogółem złożono 87 wniosków, spośród których 84 zakwalifikowano do dalszego procedowania - informuje Marek Palka z NCBiR. Kto jeszcze wnioskował o wsparcie i na jakie inne wynalazki?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy. To jest 14. audycja przygotowana przy współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Marek Palka (Dział Koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), dr inż. Marek Szlęzak (kierownik działu technicznego firmy Melex z Mielca)

Data emisji: 3.10.2017

Godzina emisji: 19.08

ag/mz



 

Czytaj także

Dawniej "tiry na tory", teraz "tiry na wody"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 23:13
- Kontenery na akwenach to trend europejski, który związany jest z programem Komisji Europejskiej - mówi prof. Andrzej Stateczny, prezes zarządu Marine Technology.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy Microsoft może się zacząć w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 22:29
- Konkurs BRIdge Alfa to przepis na to, jak przejść drogę od pomysłu do przemysłu - mówi Daniel Kraszewski, zastępca dyrektora działu komercjalizacji w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szybka Ścieżka sposobem na większą innowacyjność nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 23:35
Samochód wielkości motocykla lub motocykl obudowany jak samochód to niektóre z pomysłów Polaków. - Publiczne wsparcie jest bardzo ważne dla początkujących, innowacyjnych firm z nowatorskimi produktami - mówi Rafał Budweil, prezes Spółki Triggo S.A.,
rozwiń zwiń