Nauka

Dlaczego możemy się przejrzeć w tafli wody?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 22:00
Trójkowy ekspert do spraw naukowych zdradza, że woda nie jest jedyną substancją, która pozwala nam zobaczyć nasze odbicie.
Audio
  • Co sprawia, że widzimy nasze odbicie w tafli wody? (Pytania z kosmosu/ Trójka)
Niektóre obrazy odbite od tafli wody są na tyle sugestywne, że trudno odróżnić co jest prawdziwe, a co odbite. Inne tworzą piękne krajobrazy
Niektóre obrazy odbite od tafli wody są na tyle sugestywne, że trudno odróżnić co jest prawdziwe, a co odbite. Inne tworzą piękne krajobrazy Foto: Stanley Zimny (Thank You for 22 Million views) via Foter.com / CC BY-NC

Jak wyjaśnia dr Tomasz Rożek, możemy się przejrzeć też w tafli lodu, o ile woda bądź dno pod spodem są ciemne. Podobnie rzecz ma się z wodą, bo trudno nam będzie zobaczyć nasze odbicie w umywalce czy wannie, które zwykle mają biały kolor.

- Czasami odbite promienie nie wpadają wprost do czyichś oczu, tylko na jakąś gładką, odbijającą powierzchnię np. wody, pod warunkiem, że ona nie faluje, że promienie wpadają pod odpowiednim kątem, że dno jest ciemne itd. Musi być spełnionych wiele warunków i wówczas widzimy odbicie - opowiada dr Rożek.

Jakie jest przepis na najlepsze konkursowe zdjęcie? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 25.01.2017
Godzina emisji: 7.15

sm/ei

Czytaj także

Para, która leci nam z ust, to wcale nie para

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 13:04
- Para wodna jest gazem, a gazów nie widać. To, co widać, kiedy chuchamy, to woda skroplona, czyli coś jak mgła - tłumaczy fizyk Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumaczymy, jak powstaje szkło

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 13:20
- To nie jest trudny proces w sensie chemicznym czy fizycznym. Całe wyzwanie polega na tym, by wytworzyć odpowiednią temperaturę. Potrzeba grubo ponad 1000 stopni Celsjusza - mówi fizyk dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda płynąca pod górę - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 10:00
- Takie sytuacje możemy zaobserwować nawet w Polsce i ma to związek z grawitacją - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń