Section01 - menu
Section02 - główka

Aleksander Sołżenicyn - "Archipelag Gułag"

Czytając Sołżenicyna, widzę prozaika kopiącego z uporem i gniewem twardą, zamarzniętą ziemię, która kryje kości zamęczonych i zamordowanych.

Gustaw Herling-Grudziński

Książka, która wywołała burzę Ponad półtora tysiąca stron. Międzynarodowy bestseller. Ta książka była czymś w rodzaju ładunku dynamitu, którego wybuch wywołał zbiorowy szok zarówno po komunistycznej stronie żelaznej kurtyny, jak i na Zachodzie. więcej
Książka, która wywołała burzę

Posłuchaj

Te książki wstrząsnęły posadami państwa

- "Jeden dzień Iwana Denisowicza" Sołżenicyna zapoczątkował epokę literackiej destalinizacji - mówił Wacław Kondratowicz. (RWE, 1988)

"Jeden dzień w życiu Iwana Denisowicza"

Słuchowisko Bronisława Przyłuskiego na podstawie pierwszej powieści Sołżenicyna, opisującej jeden dzień więźnia sowieckiego łagru. (RWE, 1970)

Życie nierozerwalnie związane z twórczością

- Sołżenicyn twierdził, że doświadczenie więzienno-łagrowe wpłynęło pozytywnie na jego pisarstwo - powiedział prof. Grzegorz Przebinda. (PR, 2008)

"Wizyta na Butyrkach"

Słuchowisko oparte na powieści Aleksandra Sołżenicyna "Krąg pierwszy", opisującej tzw. "szaraszkę" - więzienie-instytut badawczy. (RWE, 1978)

"Żona skazańca"

Opowieść o historii małżeńskiej Nadii i Gleba Nierżynów przedstawiona w słuchowisku na podstawie powieści "Krąg pierwszy". (RWE, 1971)

"Aparatura antypodsłuchowa"

Adaptacja powieści "Krąg pierwszy" - historia aparatury telefonicznej projektowanej z myślą o Stalinie. (RWE, 1971)

Polacy na "archipelagu GUŁag"

Fragment największego dzieła pisarza - opowieść o Polakach, których spotykał Sołżenicyn w radzieckich więzieniach i łagrach. (RWE, 1979)

Był sumieniem Rosji

- W czasach pogardy bronił skrzywdzonych i poniżonych. Czynił to w stylu Dostojewskiego i Tołstoja - mówił prof. Grzegorz Przebinda. (PR, 2008)

Był wielkim obywatelem świata

- Napisał o łagrach całą prawdę, osobiście przeżytą - mówił prof. Jerzy Pomianowski, tłumacz książek Sołżenicyna, w dzień śmierci pisarza. (PR, 2008)

Gustaw Herling-Grudziński - "Inny świat. Zapiski sowieckie"

Spośród wielu książek, jakie czytałem na temat przeżyć ofiar więzień i obozów sowieckich, "Inny świat" zrobił na mnie największe wrażenie.

Bertrand Russell

Podróż do granic człowieczeństwa Tajemnicą tej książki jest połączenie tego, co ludzkie, z tym, co nieludzkie. Nadziei i beznadziejności. Obserwacji i sądu. Opisu i refleksji. więcej
Podróż do granic człowieczeństwa

Posłuchaj

Świadectwo życia w rosyjskim łagrze

- W "Innym świecie" opisuję losy wszystkich więźniów tego świata – powiedział Gustaw Herling-Grudziński w warszawskim PEN Clubie. (PR, 1994)

Z łagru człowiek wychodził wypalony

- To jest doświadczenie, którego nie można wymazać z życia – mówił Gustaw Herling-Grudziński w rozmowie z Konradem Tatarowskim. (RWE, 1982)

"Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach"

- Herling-Grudziński sięgnął do spraw uniwersalnych – kondycji człowieka w warunkach urągających godności – podkreślał Konrad Tatarowski. (RWE, 1982)

Mój porachunek z systemem

- Byłem ofiarą systemu, a nie samej Rosji, którą poznałem od strony takich samych ofiar jak ja sam – stwierdził pisarz. (RWE, 1982)

Moralna klęska ludzkości

- Opowiadał o ekstremalnych postawach - o łajdakach i o tych, którzy byli wzorem moralności - mówił prof. Włodzimierz Bolecki. (PR, 2014)

Związek Sowiecki był jednym wielkim łagrem

- Z perspektywy tego, co Herling-Grudziński zobaczył w łagrze, patrzył potem na cały XX wiek - mówił prof. Włodzimierz Bolecki. (PR, 2014)

Warłam Szałamow - "opowiadania kołymskie"

Warłam Szałamow napisał książkę straszną. Stała się ona wielką literaturą, bowiem napisał ją poeta.

Michaił Heller

Co widziałem, tego człowiek nie powinien widzieć "Cały swój talent literacki poświęcił jednemu tematowi: opisaniu piekła kołymskiego GUŁagu w latach najcięższego stalinowskiego terroru" (z werdyktu jurorów nagrody francuskiego PEN Clubu przyznanej Szałamowowi). więcej
Co widziałem, tego człowiek nie powinien widzieć

Posłuchaj

Bezkres ludzkiej rozpaczy

- Twórczość Szałamowa, mniej znanego od Sołżenicyna, jest zjawiskiem niezwykłym - felieton o autorze "Opowiadań kołymskich". (RWE, 1979)

"Oddzielny pomiar"

"Dugajew miał lat 23 i wszystko, co tu widział i słyszał, bardziej go dziwiło, niż napawało strachem." (RWE, 1979)

"Prokurator Judei"

"5 grudnia 1947 do Buchty Nagajewo zawinął parostatek z ładunkiem ludzi. Magadan powitał przybyszy 40-stopniowym mrozem". (RWE, 1981)

"Jagody"

"Wszystkim było spieszno wrócić do łagru - i konwojentom, i więźniom. Wszyscy chcieli jeść i spać". (RWE, 1981)

"Cieśle"

"Więźniom termometru nie pokazywano, nie było to potrzebne. Do pracy wychodziło się przy każdej temperaturze". (RWE, 1981)

Piekło Kołymy

- Swój literacki talent poświęcił opisaniu piekła kołymskiego gułagu - Wacław Kondratowicz o życiu i prozie Warłama Szałamowa. (RWE, 1981)

Mówić i pisać o GUŁagu znaczy przekraczać go i przezwyciężać.

Tomas Venclova

Pozostałe świadectwa

Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi"

Znakomity eseista, malarz, były więzień Starobielska, jeden z ocalałych oficerów wziętych do sowieckiej niewoli w 1939 roku. Żył w latach 1896-1993. Jego książka "Na nieludzkiej ziemi" to przejmująca relacja z poszukiwań w latach 1941-42, na zlecenie gen. Władysława Andersa, współtowarzyszy-jeńców. Na jednym z kompozycyjnych planów książka jest wędrówką po różnych kręgach GUŁagu. Czapskiemu udaje się nawet dotrzeć do ówczesnego szefa GUŁagu gen. Wiktora Nasiedkina.

  • - Podczas wizyty u Nasiedkina zauważyłem ogromną mapę ZSRR z naznaczonymi obozami – wspominał Józef Czapski w rozmowie z Andrzejem Mietkowskim. (RWE, 1985)
  • - Gdy bardziej ludzka stanie się wschodnia nieludzka ziemia, będzie w niej usłyszany i doceniony głos Czapskiego - Gustaw Herling-Grudziński o pisarstwie Czapskiego. (RWE, brak daty)

Herminia Naglerowa ''Kazachstańskie noce"

Pisarka, poetka, doktor filozofii, działaczka społeczna. Żyła w latach 1890-1957. Po aresztowaniu w 1940 roku we Lwowie i 8-miesięcznym śledztwie została zesłana do łagru w Kazachstanie. Była robotnicą rolną, stróżem nocnym, pracowała w oczyszczalni ziaren.

Jej autobiograficzne opowiadania "Kazachstańskie noce" (wyd. 1. w 1945 jako "Ludzie sponiewierani") to realistyczny, miejscami poetycki, czasem niestroniący od czarnego humoru zapis kolejnych etapów "szlaku cierpienia".

  • - Warszawska dama, prowadząca znany literacki salon, spadła na dno ostatecznej ludzkiej nędzy. Te okrutne doświadczenia stały się później nowym rysem jej powojennej twórczości - mówił Wacław Kondratowicz. (RWE, 1979)
  • "Głód, niedospanie ścinały ciało drętwotą i łachmaniły duszę" - wspominała pobyt w łagrze Herminia Nagler. Fragment książki "Kazachstańskie noce". (RWE, 1979)

Beata Obertyńska "W domu niewoli"

Poetka, aresztowana przez NKWD w 1940 roku, przeszła przez lwowskie więzienie Brygidki, obóz w Starobielsku i łagry pod Workutą. Żyła w latach 1898-1980.

"Znakomity dar obserwacji, umiejętność portretowania osób - współtowarzyszek niedoli, sprawiają, że jej wspomnienia posiadają, prócz wartości dokumentalnych, także niezaprzeczalne wartości literackie" - mówił o książce "W domu niewoli" Konrad Tatarowski na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.   

  • - Miała znakomity dar obserwacji - o Beacie Obertyńskiej, więźniarce łagru pod Workutą i jej książce "W domu niewoli" opowiada Konrad Tatarowski. (RWE, 1991)
  • Fragment książki Beaty Obertyńskiej "W domu niewoli". Wątek "pomylonych" - kobiet, które nie były w stanie znieść okrucieństw sowieckiej niewoli. (RWE, 1991)

Wacław Grubiński "Między młotem a sierpem"

Był znaczącą postacią w świecie teatralno-literackich elit międzywojnia. Żył w latach 1883-1973. Jego czarna komedia "Lenin" (wyd. w 1921) stała się powodem aresztowania (19 lat później!) przez NKWD, gdy pisarz przebywał we Lwowie. Wymierzona kara śmierci została zamieniona na dziesięć lat łagru.

Wspomnienia z przebiegu śledztwa i procesu w lwowskim Zamarstynowie, a przede wszystkim dwuletni pobyt w północno-uralskich łagrach, Grubiński opisuje w książce "Między młotem a sierpem", opublikowanej w Londynie w roku 1948.

  • - W nocy dochodziły nas krzyki katowanych mężczyzn i kobiet - pisał Wacław Grubiński w "Między młotem a sierpem". Czyta Marcin Idziński. (RWE, 1993)
  • - Za próg bramy więziennej wprowadzano nas po dziesięciu. Enkawudziści zaczynali od rewizji - pisał Wacław Grubiński w "Między młotem a sierpem". Czyta Marcin Idziński. (RWE, 1993)

Anatol Krakowiecki "Książka o Kołymie"

Dziennikarz i pisarz. Żył w latach 1901-1950. W latach 1940-1942 był więźniem kołymskich obozów śmierci.

"To, co wyróżnia relację Krakowieckiego – pisała Maria Danilewicz-Zielińska o "Książce o Kołymie" (wyd. w 1950) – to wyjątkowa żarliwość i misjonarska pasja w przekazywaniu posłania dającego się ująć w słowa: Nie ustawajcie w przypominaniu światu o naszym męczeństwie".

  • Porównanie "Książki o Kołymie" Krakowieckiego i "Opowiadań kołymskich" Szałamowa, opisujących "biało-złote krematoria Kołymy", czyli otoczone złą sławą kopalnie złota. (RWE, 1979)
  • Opowiadanie "We Władywostoku" pochodzi z "Książki o Kołymie". Czyta lektor. Tekst poprzedzony przedstawieniem życiorysu autora. (RWE, 1979)

Marian Czuchnowski "Tyfus, teraz słowiki"

Znany przed wojną poeta awangardowy i lewicowy byl więźniem sowieckich łagrów w latach 1939–1941. Swoje doświadczenia GUŁagu zawarł m.in. w powieści "Tyfus, teraz słowiki" (1951), której akcja rozgrywa się w szpitalu w Taszkiencie w okresie epidemii tyfusu i wielu innych zakaźnych chorób. Marian Czuchnowski żył w latach 1909-1991.

  • "Tyfus, teraz słowiki" to książka o walorach zarówno literackich, jak i dokumentalnych - mówił Konrad Tatarowski. (RWE, 1991)

Sławomir Rawicz "Długi marsz"

Niesamowita opowieść o rzekomej ucieczce w 1941 roku kilku więźniów z łagru w Jakucji. Przez blisko rok uciekinierzy przemierzali sowieckie imperium, aby po przejściu 6,5 tys. km dotrzeć (nie wszyscy przeżyli) do Indii. Nad Bajkałem miała się do nich przyłączyć 17-letnia Polka.

Książka Rawicza stała się międzynarodowym bessellerem, a w 2011 roku powstał na jej podstawie głośny film Petera Weira "Niepokonani".

  • "Długi Marsz" to książka o godności i męstwie ludzi dążących do wolności. Joanna Sławińska z Informacyjnej Agencji Radiowej rozmawia z reżyserem Peterem Weirem o realizacji filmu na podstawie książki Sławomira Rawicza. (PR, 2011)

Grażyna Lipińska "Jeżeli zapomnę o nich"

Książka Grażyny Lipińskiej (1902-1995) posiada dwa główne wątki narracyjne: jeden skupiony wokół udziału autorki w walce, jako łączniczki AK, przeciwko najeźdźcy hitlerowskiemu, oraz drugi, związany z walką z terrorem i okupacją sowiecką. Opowieść ta jest swoistym dziennikiem, raportem wyprawy w głąb sowieckiego piekła, kroniką – jak mówił na antenie RWE Roman Żelazny -  niekończącej się śmierci zadawanej milionom ludzi w ciągu długich lat ich obozowej gehenny.

 

  • Felieton Romana Żelaznego na temat książki "Jeżeli zapomnę o nich" Grażyny Lipińskiej, opowiadającej o 12 latach pobytu w łagrach oraz fragment wywiadu z autorką. (RWE, 1989)
  • "Robotnicy, pracujący jak niewolnicy, przeznaczeni są na wymarcie..." - fragment wspomnień "Jeżeli zapomnę o nich" czyta Antonina Mikołajczyk. (RWE, 1989)

Danuta Irena Bieńkowska "Droga do Rosji"

W 1940 roku została z rodziną wywieziona ze Lwowa do sowieckich obozów pracy. Na zesłaniu w głębi Rosji spędziła dwa lata. Do tego dramatycznego czasu wróciła po lata w dzienniku (opartym na czynionych na bieżąco zapiskach swoich lub swojej matki) "Droga do Rosji".

Tematyka łagrowa pojawiła się również w opowiadaniach "Północ i południe: szkice z Rosji". Jedno z nich, "Licytacja", stanowi swoiste podsumowanie łagierniczych doświadczeń milionów Polaków. Danuta Bieńkowska żyła w latach 1920-1992.

  • Opowiadanie Danuty I. Bieńkowskiej "Licytacja" z tomu "Północ i południe: szkice z Rosji" czyta Barbara Remelska. (RWE, 1992)
  • Fragment dziennika Danuty I. Bieńkowskiej "Droga do Rosji" czyta Barbara Remelska. (RWE, 1992)

Jacques Rossi "The Gulag Handbook"

Jacques François Rossi, francusko-polski językoznawca, poliglota, w sowieckich w sowieckich więzeniach i obozach pracy spędził prawie ćwierć wieku. Żył w latach 1909-2004.

Doświadczenie łagrowe posłużylo mu do opracowania swoistej encyklpedii (podręcznika) GUŁagu. Książka ta, mówił Rossi na antenie RWE, wykorzystując ok. 3 tysiące haseł obejmuje wszystkie aspekty świata łagrów: socjologiczne, prawne czy lingwistyczne.

  • Naczelnik obozu ubawił się, że chcę wiedzieć, na jakiej podstawie mnie trzymają – wspominał Jacques Rossi w rozmowie z Krzysztofem Rutkowskim. (RWE, 1989)
  • Mój pobyt w gułagu wykorzystałem na opracowanie "Podręcznika po GUŁagu" – wspominał Jacques Rossi w rozmowie z Krzysztofem Rutkowskim. (RWE, 1989)

Barbara Skarga "Po wyzwoleniu. 1944-1956"

Ceniona filozof była autorką szczególnego świadectwa o martyrologii Polaków na Wschodzie. Jej książka "Po wyzwoleniu. 1944-1956" (wydana pod pseudonimem Wiktoria Kraśniewska w 1985) dokumentuje pobyt w łagrach już, jak wskazuje gorzki tytuł, po zakończeniu wojny. Za działalność w AK była więziona w obozach w Woj-wozie, Uchcie i w Bałchaszu. W 1954 roku została zwolniona, ale nakazano jej osiedlić się w jednym z syberyjskch kołchozów. Do Polski wróciła pod koniec 1955 roku. Żyła w latach 1919-2009.

  • Z plastycznie przedstawionego świata GUŁagu widać, jak on niezmiennie trwa, mimo że zakończyła się wojna – mówi Włodzimierz Odojewski o "Po wyzwoleniu…" (RWE, 1986)
  • Dyskusja o książce Barbary Skargi opisującej wstrząsający obraz obozowego życia i ludzkiej psychiki poddanej ekstremalnym doświadczeniu. (PR, 2008)

Władimir Bukowski "I powraca wiatr"

Wstrząsająca autobiografia legendarnego obrońcy praw człowieka, niezłomnego dysydenta i więźnia politycznego, poddawanego przymusowemu leczeniu w szpitalach psychiatrycznych (w sowieckich więzieniach, obozach karnych i zakładach psychiatrycznych spędził w sumie 12 lat).

W 1976 roku został zwolniony i deportowany na Zachód w ramach wymiany za sekretarza Komunistycznej Partii Chile.

  • - Nie otrzymaliśmy nic prócz więzień i łagrów, ale zwycięstwo jest nasze – mówił Władimir Bukowski w rozmowie z Jerzym Kaniewiczem. (RWE, 1977)
  • - Wewnętrznie wolnym można być zawsze: czy to się jest w więzieniu, czy w szpitalu psychiatrycznym – mówił Władimir Bukowski w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem. (PR, 2007)
POLECANE SERWISY
Section14

PATRON GŁÓWNY:

Źródła cytatów: Gustaw Herling-Grudziński, "Dziennik pisany nocą", t.1. Bertrand Russell, Przedmowa, w: Gustaw Herling-Grudziński "Inny świat". Michaił Heller, "Kultura", Paryż, 4/1982. Tomas Venclova, "Niezniszczalny rytm. Eseje o literaturze".