Kultura

Polscy internauci pomogą odczytać tysiące antycznych papirusów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 10:30
Przeglądając w sieci tysiące antycznych zwojów, można trafić na lekarską receptę, ale też odkryć nieznany tekst Platona. Badacze papirusów potrzebują Twojej pomocy!
Audio

700 skrzyń pełnych papirusów od 1907 roku znajduje się w archiwach uniwersytetu w Oksfordzie. Do tej pory badaczom udało się odczytać tylko ich niewielką liczbę z pół miliona zwojów. Szkopuł tkwi bowiem w tym, że ten ogromny zbiór zawiera wszystko - od recept, zaklęć, list zakupów, testamentów, sprawozdań z wyścigów konnych, korespondencji prywatnej i urzędowej - po literaturę i to tę najważniejszą.

- Przeciętny antyczny obywatel miał 3 razy więcej greckich tekstów w domu niż moi koledzy w Oxfordzie. Znaleźliśmy już urywki z Platona, Meandra i Herodota, a nawet zaginione fragmenty Ewangelii. W zeszłym miesiącu koledzy odkryli opis poprzednio nieznanych aktów Jezusa - mówił BBC dr Chris Lintott z angielskiego uniwersytetu.

 

/

 

Naukowcy chcą teraz raptownie przyspieszyć odczytywanie antycznych greckich papirusów dzięki pomocy ochotników. Każdy amator może od dziś przy domowym komputerze jako pierwszy zajrzeć do dokumentów spisanych między czwartym a jedenastym wiekiem.
Dr Lintott stworzył program komputerowy, który pozwala identyfikować z ekranu greckie litery papirusa, wprowadzać je do pamięci przez klawiaturę i odczytać przybliżone, mechaniczne tłumaczenie. Jak to dokładnie działa? Posłuchaj relacji Grzegorza Drymera, korespondenta Polskiego Radia z Londynu!

Strona projektu: www.ancientlives.org automatycznie otwiera jeden z 200 tysięcy papirusów odkopanych na początku zeszłego stulecia w prowincjonalnym hellenistycznym mieście Oxyrhynchus. Odkrywcy - brytyjscy naukowcy Grenfell i Hunt na początku nie spodziewali się tam znaleźć niczego niezwykłego.

 

/

 

O tym, że było tam kiedyś antyczne miasto, świadczyła tylko wystająca z piasku grecka kolumna. Naukowcy zaczęli się więc przyglądać otaczającym miasto pagórkom - antycznym śmietniskom. Na początku 1897 roku wykopali spod piasku zwój zawierający apokryficzną Ewangelię według Świętego Tomasza.

- Papirusy zaczęły się wtedy wyłaniać na powierzchnię - piszą na stronie twórcy projektu. W ciągu kilku lat bardzo delikatnymi metodami wydobyto spod piasku teksty Platona, Tukidydesa i grecką poezję, której nikt nie czytał od tysiąca lat.

Pojawiły się też prywatne listy, świadectwa ślubów, zapiski ludzi z nieistniejącego już miasta. - Starożytne śmietnisko stało się współczesnym skarbem - kwitują naukowcy.

usc (fot. ancientlives.org)

>>> Zapraszamy Państwa do wysłuchania audycji autorstwa Doroty Truszczak, która o społecznościowym projekcie naukowym rozmawiała z prof. dr. hab. Tomaszem Derdą z Zakładu Papirologii z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tajemnice korespondencji rzymskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 10:24
Sensacyjne znalezisko brytyjskich archeologów dowodzi, że nasze prywatne, wydawałoby się błahe listy mogą stanowić dla przyszłych pokoleń wielką wartość. Nawet jeśli wyrzucimy korespondencję na śmietnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tresowane bakterie ratują zabytki!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 08:00
Włoski mikrobiolog potrafi przygotować mikroorganizmy do odnawiania fresków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto najstarszy grób psa. Ma ponad 8000 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 14:46
Jest to najstarsze znalezisko tego typu w południowej części Europy - informuje serwis internetowy Portugal News.
rozwiń zwiń