Kultura

Abonament RTV – stawki na rok 2013

02.01.2013 10:30
Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, także każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu.
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyści
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyściFoto: Glow Images/East News

Wysokość opłat abonamentowych w roku kalendarzowym 2013 zgodnie z rozporządzeniem KRRiT  z dnia 7 maja 2012 r. (Dz.U.poz.543) wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych wynosi:

• za używanie odbiornika radiofonicznego - 5,65 za miesiąc

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego - 18,65 zł za miesiąc

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, po uwzględnieniu zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż  miesiąc wynosi:

- za używanie odbiornika radiofonicznego:

a) 11,00 za dwa miesiące,

b) 16,30 za trzy miesiące,

c) 32,20 za sześć miesięcy,

d) 61,00 za rok,

- za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

a) 36,20 za dwa miesiące,

b) 53,70 zł za trzy miesiące,

c) 106,30 za sześć miesięcy,

d) 201,40 za rok.

Opłaty abonamentowe wnosi się za pomocą:

  • blankietów wpłat spersonalizowanych otrzymanych drogą korespondencyjną,
  • standardowych blankietów wpłat na rachunek bankowy, ogólnie dostępnych w placówkach pocztowych. 

 

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25 dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25-go dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A.

W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25-go dnia miesiąca wpłynie na rachunek 26-go lub 27-go jednostki Poczty nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

 Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych dokonuje się w urzędach pocztowych w ciągu 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.

Dowodem zarejestrowania odbiornika są:

  • wniosek o rejestrację odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych
  • zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych.

Więcej informacji o rejestracji odbiorników, trybie wnoszenia opłat oraz o ich wysokości znajduje się na stronie Poczty Polskiej:  https://rtv.poczta-polska.pl/

Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę  (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie.

Jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby używanych odbiorników wnoszą również: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w ich używaniu.
Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.
Osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. 

  Pełna lista zwolnionych osób >>> Sprawdź

Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie ( pobierz wzór oświadczenia ).

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym  dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.
Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na wniosek abonenta-dłużnika, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości z tytułu abonamentu. Więcej >>>

Formularz kontaktowy w sprawach abonamentowych (kliknij)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Abonament za rok 2013

03.10.2012 14:36
Na antenie radiowej Jedynki codziennie ok. godz. 12.17 emitowany jest komunikat Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wysokości opłat abonamentu za używanie odbiorników radiowo-telewizyjnych.
Abonament za rok 2013
Posłuchaj
01'24 Komunikat KRRiT o wysokości abonamentu
więcej

"W roku 2013 opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 5 zł 65 gr. za miesiąc, 16 zł 30 gr. za trzy miesiące, 32 zł 2o gr. za pół roku i 61 zł za rok. Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego wynosi 18 zł 65 gr. za miesiąc, 53 zł 70 gr. za trzy miesiące, 106 zł 30 gr. za pół roku i  201 zł 40 gr. za rok.

Opłaty miesięczne użytkownicy indywidualni, a także instytucje i firmy powinni wnieść do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji przypomina, że wnoszenie opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych jest obowiązkiem ustawowym, z którego nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych" - słyszymy w komunikacie.

Wszystko o abonamencie znajdziesz tutaj >>>

Zobacz więcej na temat: 2013 abonament rtv firma

Czytaj także

Ruch Palikota chce podzielić media publiczne

08.10.2012 15:55
Partia Palikota proponuje podział mediów publicznych na piony: komercyjny i misyjny - z dochodów z pierwszego można by finansować misję.
Janusz Palikot (L), Andrzej Rozenek (2L) i Robert Kwiatkowski (P) podczas konferencji prasowej pt. Reforma mediów publicznych
Janusz Palikot (L), Andrzej Rozenek (2L) i Robert Kwiatkowski (P) podczas konferencji prasowej pt. "Reforma mediów publicznych"Foto: PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
00'16 Robert Kwiatkowski (Ruch Palikota)
więcej

Pomysł przedstawił na konferencji prasowej w Sejmie współpracujący z Ruchem Palikota, niegdyś związany z SLD, były szef TVP Robert Kwiatkowski.

W jego ocenie, rząd powinien przekazać Polskiemu Radiu i TVP, z budżetu, jeszcze w tym roku, 590 milionów złotych. Poza tym, należy pójść za pamiętną wypowiedzią premiera i w ogóle odejść od abonamentu - powiedział Kwiatkowski. "Proponujemy ogłoszenie końca abonamentu wraz z 2013 rokiem" - dodał były prezes telewizji.

Jego zdaniem, rząd - jako w dużej mierze winien katastrofalnej sytuacji finansowej mediów publicznych - powinien natychmiast przystąpić do działania. Chodzi o wyrównanie ubytków w abonamencie powstałych po ustawowym zwolnieniu z tej opłaty kolejnych grup odbiorców.

Ponadto, zdaniem Kwiatkowskiego, ośrodki regionalne powinny być finansowane z dobrowolnych odpisów od podatku dochodowego. Programy dla zagranicy utrzymywałby rząd.

W przekonaniu Janusza Palikota, przedstawiony pomysł uniezależni media publiczne od polityków, a uzależni od odbiorców. Jest też możliwy do realizacji w ciągu kilku tygodni. Palikot dodał, że rząd mówi o wprowadzeniu nowej ustawy medialnej w ciągu dwóch lat i o stworzeniu funduszu "misyjnego" w wysokości miliarda złotych. Podkreślił, że potrzeby Polskiego Radia i TVP są szacowane na 2 miliardy 700 milionów złotych a nie na jeden miliard. Poza tym są potrzebne działania natychmiastowe, a nie w 2015 roku, jak zapowiadano.

Ruch Palikota ma pilnie przedstawić swój projekt uzdrowienia finansowania mediów publicznych prezydentowi, premierowi oraz ministrom kultury i skarbu.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

 

 

 

 

Czytaj także

Pierwszy raz od lat:wyższe wpływy z abonamentu

23.10.2012 17:04
Trafią one do mediów publicznych. Telewizja Polska dostanie dodatkowe 19,2 mln zł, Polskie Radio - 10,6 mln zł, a rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - po 600 tys. zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Wpływy z abonamentu wyniosą w sumie 510 mln zł,  a nie, jak wcześniej prognozowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, 470 mln zł.

Tym samym po raz pierwszy od 2003 z abonamentu uda się pozyskać więcej niż rok wcześniej. KRRiT tłumaczy, że wynika to z rosnącej aktywności Poczty Polskiej (uprawnionej do poboru abonamentu) i "skarbówki" w ściąganiu należności.

Jednak zdaniem KRRiT dodatkowe 40 mln złotych nie jest poziomem finansowania, który pozwoliłby na rozwój mediów publicznych, "a w szczególności na konieczną dekomercjalizację telewizji publicznej". - Dla zapewnienia stabilnego, przewidywalnego i odpowiedniego finansowania mediów niezbędne jest uchwalenie nowego prawa. Od 1 marca tego roku podjęcie prac nad ustawą medialną zapowiadali przedstawiciele rządu - przypomniała Rada.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni deklarował, że do końca sierpnia powstanie projekt nowej ustawy medialnej. W wyznaczonym przez siebie terminie ocenił jednak, że w 2012 i 2013 roku nie ma potrzeby zmian systemowych w mediach publicznych. Dodał, że "dziś warto rozpocząć debatę na temat zadań i finansowania radia oraz telewizji tak, aby te rozwiązania wprowadzać w życie np. od 2015 roku".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W tym roku miesięczna opłata za używanie odbiornika radiowego to 5,50 zł (roczna to 59,40 zł), a telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego - 18,50 zł (199,80 zł rocznie). W 2013 będzie to odpowiednio 5,65 zł (61 zł rocznie) i 18,65 zł (201,40 zł za cały rok).

tj