Kultura

Abonament RTV – stawki na rok 2013

02.01.2013
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyści
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyściFoto: Glow Images/East News
Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, także każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu.

Wysokość opłat abonamentowych w roku kalendarzowym 2013 zgodnie z rozporządzeniem KRRiT  z dnia 7 maja 2012 r. (Dz.U.poz.543) wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych wynosi:

• za używanie odbiornika radiofonicznego - 5,65 za miesiąc

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego - 18,65 zł za miesiąc

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, po uwzględnieniu zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż  miesiąc wynosi:

- za używanie odbiornika radiofonicznego:

a) 11,00 za dwa miesiące,

b) 16,30 za trzy miesiące,

c) 32,20 za sześć miesięcy,

d) 61,00 za rok,

- za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

a) 36,20 za dwa miesiące,

b) 53,70 zł za trzy miesiące,

c) 106,30 za sześć miesięcy,

d) 201,40 za rok.

Opłaty abonamentowe wnosi się za pomocą:

  • blankietów wpłat spersonalizowanych otrzymanych drogą korespondencyjną,
  • standardowych blankietów wpłat na rachunek bankowy, ogólnie dostępnych w placówkach pocztowych. 

 

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25 dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25-go dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A.

W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25-go dnia miesiąca wpłynie na rachunek 26-go lub 27-go jednostki Poczty nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

 Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych dokonuje się w urzędach pocztowych w ciągu 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.

Dowodem zarejestrowania odbiornika są:

  • wniosek o rejestrację odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych
  • zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych.

Więcej informacji o rejestracji odbiorników, trybie wnoszenia opłat oraz o ich wysokości znajduje się na stronie Poczty Polskiej:  https://rtv.poczta-polska.pl/

Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę  (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie.

Jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby używanych odbiorników wnoszą również: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w ich używaniu.
Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.
Osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. 

  Pełna lista zwolnionych osób >>> Sprawdź

Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie ( pobierz wzór oświadczenia ).

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym  dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.
Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na wniosek abonenta-dłużnika, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości z tytułu abonamentu. Więcej >>>

Formularz kontaktowy w sprawach abonamentowych (kliknij)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abonament za rok 2013

03.10.2012
Abonament za rok 2013
Na antenie radiowej Jedynki codziennie ok. godz. 12.17 emitowany jest komunikat Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wysokości opłat abonamentu za używanie odbiorników radiowo-telewizyjnych.
Posłuchaj
01'24 Komunikat KRRiT o wysokości abonamentu

"W roku 2013 opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 5 zł 65 gr. za miesiąc, 16 zł 30 gr. za trzy miesiące, 32 zł 2o gr. za pół roku i 61 zł za rok. Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego wynosi 18 zł 65 gr. za miesiąc, 53 zł 70 gr. za trzy miesiące, 106 zł 30 gr. za pół roku i  201 zł 40 gr. za rok.

Opłaty miesięczne użytkownicy indywidualni, a także instytucje i firmy powinni wnieść do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji przypomina, że wnoszenie opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych jest obowiązkiem ustawowym, z którego nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych" - słyszymy w komunikacie.

Wszystko o abonamencie znajdziesz tutaj >>>

Zobacz więcej na temat: 2013 abonament rtv firma

Czytaj także

Ruch Palikota chce podzielić media publiczne

08.10.2012
Janusz Palikot (L), Andrzej Rozenek (2L) i Robert Kwiatkowski (P) podczas konferencji prasowej pt. Reforma mediów publicznych
Janusz Palikot (L), Andrzej Rozenek (2L) i Robert Kwiatkowski (P) podczas konferencji prasowej pt. "Reforma mediów publicznych"Foto: PAP/Leszek Szymański
Partia Palikota proponuje podział mediów publicznych na piony: komercyjny i misyjny - z dochodów z pierwszego można by finansować misję.
Posłuchaj
00'16 Robert Kwiatkowski (Ruch Palikota)

Pomysł przedstawił na konferencji prasowej w Sejmie współpracujący z Ruchem Palikota, niegdyś związany z SLD, były szef TVP Robert Kwiatkowski.

W jego ocenie, rząd powinien przekazać Polskiemu Radiu i TVP, z budżetu, jeszcze w tym roku, 590 milionów złotych. Poza tym, należy pójść za pamiętną wypowiedzią premiera i w ogóle odejść od abonamentu - powiedział Kwiatkowski. "Proponujemy ogłoszenie końca abonamentu wraz z 2013 rokiem" - dodał były prezes telewizji.

Jego zdaniem, rząd - jako w dużej mierze winien katastrofalnej sytuacji finansowej mediów publicznych - powinien natychmiast przystąpić do działania. Chodzi o wyrównanie ubytków w abonamencie powstałych po ustawowym zwolnieniu z tej opłaty kolejnych grup odbiorców.

Ponadto, zdaniem Kwiatkowskiego, ośrodki regionalne powinny być finansowane z dobrowolnych odpisów od podatku dochodowego. Programy dla zagranicy utrzymywałby rząd.

W przekonaniu Janusza Palikota, przedstawiony pomysł uniezależni media publiczne od polityków, a uzależni od odbiorców. Jest też możliwy do realizacji w ciągu kilku tygodni. Palikot dodał, że rząd mówi o wprowadzeniu nowej ustawy medialnej w ciągu dwóch lat i o stworzeniu funduszu "misyjnego" w wysokości miliarda złotych. Podkreślił, że potrzeby Polskiego Radia i TVP są szacowane na 2 miliardy 700 milionów złotych a nie na jeden miliard. Poza tym są potrzebne działania natychmiastowe, a nie w 2015 roku, jak zapowiadano.

Ruch Palikota ma pilnie przedstawić swój projekt uzdrowienia finansowania mediów publicznych prezydentowi, premierowi oraz ministrom kultury i skarbu.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

 

 

 

 

Czytaj także

Pierwszy raz od lat:wyższe wpływy z abonamentu

23.10.2012
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk
Trafią one do mediów publicznych. Telewizja Polska dostanie dodatkowe 19,2 mln zł, Polskie Radio - 10,6 mln zł, a rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - po 600 tys. zł.

Wpływy z abonamentu wyniosą w sumie 510 mln zł,  a nie, jak wcześniej prognozowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, 470 mln zł.

Tym samym po raz pierwszy od 2003 z abonamentu uda się pozyskać więcej niż rok wcześniej. KRRiT tłumaczy, że wynika to z rosnącej aktywności Poczty Polskiej (uprawnionej do poboru abonamentu) i "skarbówki" w ściąganiu należności.

Jednak zdaniem KRRiT dodatkowe 40 mln złotych nie jest poziomem finansowania, który pozwoliłby na rozwój mediów publicznych, "a w szczególności na konieczną dekomercjalizację telewizji publicznej". - Dla zapewnienia stabilnego, przewidywalnego i odpowiedniego finansowania mediów niezbędne jest uchwalenie nowego prawa. Od 1 marca tego roku podjęcie prac nad ustawą medialną zapowiadali przedstawiciele rządu - przypomniała Rada.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni deklarował, że do końca sierpnia powstanie projekt nowej ustawy medialnej. W wyznaczonym przez siebie terminie ocenił jednak, że w 2012 i 2013 roku nie ma potrzeby zmian systemowych w mediach publicznych. Dodał, że "dziś warto rozpocząć debatę na temat zadań i finansowania radia oraz telewizji tak, aby te rozwiązania wprowadzać w życie np. od 2015 roku".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W tym roku miesięczna opłata za używanie odbiornika radiowego to 5,50 zł (roczna to 59,40 zł), a telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego - 18,50 zł (199,80 zł rocznie). W 2013 będzie to odpowiednio 5,65 zł (61 zł rocznie) i 18,65 zł (201,40 zł za cały rok).

tj