Kultura

Oscary 2014. Główne nagrody dla Cate Blanchett, Matthew McConaugheya i filmu "Zniewolony..."

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 05:36
Najlepszym filmem 2013 r. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej uznała obraz "Zniewolony: 12 Years a Slave". Statuetki dla najlepszych aktorów odebrali Cate Blanchett ("Blue Jasmine") i Matthew McConaughey ("Witaj w klubie"). Oscary rozdane w trzech najważniejszych kategoriach nie zaskoczyły - zgodnie podkreślili goście "Oscarowej nocy w Trojce".
Audio
  • Utwór "Let it go" z filmu "Kraina Lodu" nagrodzony Oskarem za najlepszą piosenkę (Oscarowa noc w Trójce)
  • Cate Blanchett nagrodzona Oskarem w kategorii najlepsza główna rola kobieca (Oscarowa noc w Trójce)
  • Matthew McConaughey nagrodzony Oskarem w kategorii najlepsza główna rola męska, "Zniewolony. 12 Years a Slave", to najlepszym filmem 2013 roku (Oscarowa noc w Trójce)
  • Galę rozdania Oscarów podsumowują Ryszard Jaźwiński i Paweł Felis (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Aktorzy nagrodzeni w najważniejszych kategoriach (od lewej): Matthew McConaughey, Cate Blanchett, Lupita Nyongo, Jared Leto
Aktorzy nagrodzeni w najważniejszych kategoriach (od lewej): Matthew McConaughey, Cate Blanchett, Lupita Nyong'o, Jared LetoFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

W Los Angeles zakończyła się 86. gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W najważniejszej kategorii - najlepszy film - zmierzyło się w tym roku dziewięć produkcji: "Zniewolony: 12 Years a Slave". "Nebraska", "Kapitan Phillips", "Witaj w klubie", "Wilk z Wall Street", "Ona", "Tajemnica Filomeny" oraz "American Hustle" i "Grawitacja".

W studiu Trójki uroczystość komentowali, podczas specjalnej audycji Ryszarda Jaźwińskiego, krytyk filmowy Sebastian Smoliński, muzyk i wielbiciel kina Gareth Saunders (NeoRetros) oraz dziennikarz Paweł Felis. Wielkimi przegranymi tegorocznych nagród eksperci uznali zgodnie filmy "Wilk z Wall Street" i "American Hustle".

Zobacz serwis specjalny OSCARY 2014>>>

Laureaci nagród w najważniejszych kategoriach to:

  • "Zniewolony. 12 Years a Slave", to najlepszy film 2013 roku. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nagrodziła go Oscarem w najważniejszej kategorii

"Zniewolony. 12 Years a Slave". Przejmująca historia Solomona Northupa

  • Matthew McConaughey nagrodzony Oscarem w kategorii najlepsza główna rola męska. Wyróżniono go za kreację w filmie "Witaj w klubie"
  • Cate Blanchett nagrodzona Oscarem w kategorii najlepsza główna rola kobieca. Wyróżniono ją za kreację w filmie "Blue Jasmine"

"Blue Jasmine" - gorzka iluzja szczęścia według Allena

  • Lupita Nyong'o to najlepsza aktorka drugoplanowa 2013 roku. Otrzymała Oscara za film "Zniewolony. 12 Years a Slave".
  • Włoski obraz "Wielkie piękno" nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.
  • Jared Leto otrzymał Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Nagrodzono go za kreację w filmie "Witaj w klubie"
  • "Grawitacja" nagrodzona Oscarem za najlepszą reżyserię. Statuetkę otrzymał Alfonso Cuarón
  • Film "Ona" nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny. Statuetkę otrzymał Spike Jonze
  • "Zniewolony. 12 Years a Slave" nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany. Statuetkę otrzymał John Ridley
  • Utwór "Let it go" z filmu "Kraina Lodu" nagrodzony Oscarem za najlepszą piosenkę. Statuetkę przyznano Kristen Anderson-Lopez i Robertowi Lopezowi
  • "Grawitacja" nagrodzona Oscarem za najlepszą muzykę. Statuetkę odebrał Steven Price

BAFTA 2014. Film "Grawitacja" otrzymał najwięcej nominacji

  • "Wielki Gatsby" nagrodzony Oscarem za najlepszą scenografię i dekorację wnętrz. Statuetkę odebrały Catherine Martin i Beverley Dunn
  • "Grawitacja" nagrodzona Oscarem za najlepszy montaż. Statuetkę odebrali Alfonso Cuarón i Mark Sanger
  • "Grawitacja" wyróżniona Oscarem za najlepsze zdjęcia. Statuetkę odebrał
    Emmanuel Lubezki
  • "Grawitacja" otrzymała Oscara w kategorii najlepszy dźwięk. Statuetkę odebrali Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead i Chris Munro
  • Steve Martin i Angela Lansbury otrzymali honorowe Oscary za całokształt pracy aktorskiej. Piero Tosi został wyróżniony honorowym Oskarem za całokształt osiągnięć w pracy kostiumografa

Najwięcej, bo aż 7 statuetek otrzymał film "Grawitacja". Nagrody przyznane zostały głównie za efekty specjalne, ale też za reżyserię. - To jeden z najciekawszych eksperymentów ostatnich lat. Bo technika 3D została wnim użyta po to, żeby zabawić się z widzem, pozwalając mu na zatopienie się w kosmosie. Oglądając ten film faktycznie czujemy się zawieszeni w kosmosie - przyznał Paweł Felis.

Eksperci dyskutujący w Trójce zgodnie wytypowali laureatkę statuetki za rolę pierwszoplanową.  - To był przewidywalne choćby dlatego, że wcześniej Cate Blanchett odebrała Złoty Glob. Myślę, że czekała na taką rolę, mogła pokazać swój warsztat i pewną nadekspresję , która jest dla niej charakterystyczna - mówił Sebastian Smoliński.

Jeśli chodzi o najlepszy film roku eksperci uznali, że także nie ma zaskoczenia. - To trzecia, bardzo ważna statuetka dla tego filmu, w prestiżowej kategorii. Film "Zniewolony: 12 Years a Slave" jest bardzo ciekawy, zrobiony ze smakiem, tym razem nieco bardziej tradycyjnie i komercyjnie. To też film na słuszny temat, można było się spodziewać, że tradycyjnie nastawieni akademicy go nagrodzą - mówił  Paweł Felis.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Komentując nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, eksperci podkreślali, że Matthew McConaughey w ostatnich latach gra znacznie lepiej i widać interesujący rozwój tego aktora. - Potwierdza się, że dla roli warto przytyć, schudnąć, oszpecić się. Ale trzeba też powiedzieć, że w przypadku że Matthew McConaugheya mamy do czynienia także ze zmianą poziomu grania. On od jakiegoś czasu wybiera znacznie lepsze role, nie snuje się już po produkcjach klasy B - powiedział Paweł Felis.

Mniej łaskawi byli eksperci m.in. w ocenie utworu "Let it go" z filmu "Kraina Lodu" nagrodzonego Oscarem dla najlepszej piosenki. Statuetkę przyznano Kristen Anderson-Lopez i Robertowi Lopezowi. - Gdybym był organizatorem Eurowizji na 100 proc. zaprosiłbym tę wokalistkę. To był koszmar. Przepraszam, to moim zdaniem fatalna piosenka - mówił Gareth Saunders.

- To standardowa piosenka, obliczona na konkretny efekt. Przy czym świetnie działa w konkretnej scenie, w tym filmie. Faktycznie, jak się jej słucha wiele razy, może być irytująca, ale w filmie się sprawdza - dodał Sebastian Smoliński.

Podczas gali nie zabrakło akcentów politycznych. - Jared Leto, który odebrał nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego, jako jedyna osoba miał odwagę wyrazić solidarność z Ukrainą i jego głos został zapamiętany - dodał w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" Paweł Felis z Gazety Wyborczej.

"Oscarową noc w Trójce" przygotowali Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Program prowadził Ryszard Jaźwiński. (ei/bch)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Oscary 2014. Nominacje muzyczne z polskim akcentem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 08:34
Przed nami 86. ceremonia rozdania Oscarów. Filmy i ich twórcy otrzymają nagrody w 24 kategoriach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2014. "Zniewolony: 12 Years a Slave" najlepszym filmem [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 06:00
Statuetkę dla najlepszej aktorki odebrała Cate Blanchett za rolę w filmie "Blue Jasmine". Najlepszym aktorem został Matthew McConaughey ("Witaj w klubie").
rozwiń zwiń