Kultura

Kleks, Kubuś Piekielny, Kajko i Kokosz, czyli Bareja w wersji dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 13:45
W PRL komiksy, szczególnie te drukowane w "Świecie Młodych", były kolorową odmianą od szarej rzeczywistości. - W domu był tylko czarno-biały telewizor z dwoma kanałami, więc komiksy były dla nas zaproszeniem do bardzo ciekawego świata fascynujących przygód - wspominał w Trójce wydawca i scenarzysta Bartek Biedrzycki.
Audio
  • Bartek Biedrzycki o najlepszych polskich komiksach (Do południa/ Trójka)
Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy
Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Foto: Wydawnictwo EGMONT/ mat. prom.

Gość audycji "Do południa" przyznał, że na komiksach nauczył się czytać. - Zawsze też "Świat Młodych" przeglądałam od końca, bo tam drukowane były te historie - mówił rozmówca Katarzyny Borowieckiej.
Jedną z autorek, której komiksy pojawiały się we wspomnianym magazynie była Szarlota Pawel, autorka takich serii jak "Jonka, Jonek i Kleks" oraz "Kubuś Piekielny". - "Kubuś Piekielny" to trochę komedia obyczajowa. Żeby czytać go współcześnie, dobrze jest pamiętać coś z PRL. Szarlota Pawel natrząsa się w tych komiksach z rzeczywistości, którą obserwowała. Można to trochę porównać do filmów Barei, bo mnożą się tam absurdy codzienności miniowych czasów. Chociaż momentami to też przerażająca podróż w przeszłość - opowiadał Bartek Biedrzycki.
Innym kultowym już rysownikiem jest Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel twórca serii o Tytusie, Romku i Atomku. Gość Trójki zauważył, że w odróżnieniu od komiksów Szarloty Pawel, pierwsze albumy Chmielewskiego z Tytusem "trochę graficznie skrzeczały". - On miał dużo obciążeń, bo wydawnictwo narzucało pewne tematy, które trzeba było wpleść w opowieść, jak na przykład polska szynka. Papcio Chmiel sprytnie kombinował i zazwyczaj mu się udawało jakoś z tego wybrnąć. A przy okazji jeszcze podśmiewał się ze wszystkich dookoła - wspominał scenarzysta i wydawca.
Gość Trójki przyznał także, że w komiksach z PRL sporo jest podobieństw do zachodnich serii. - To dlatego, że wielu twórców miało kontakt z kulturą zachodnią. Na przykład przygody Kajko i Kokosza często porównuje się do Asteriksa i Obeliksa, w podobny stylu utrzymany jest tam humor. Zawsze jednak w polskich wydawnictwach jest to przefiltrowane przez naszą rzeczywistość, dzięki czemu  komiksy mają ten bardzo specyficzny klimat - mówił Bartek Biedrzycki.
Na jakich autorów komiksowych warto współcześnie zwróci uwagę? Skąd wziął się Tytus Papcia Chmiela? Między innymi o tym usłyszeć można w audycji, którą przygotowała i prowadziła Katarzyna Borowiecka. Zapraszamy do słuchania.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(eikul)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Talenty Trójki 2014. Triumf kobiet

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 05:03
Trzy młode, początkujące artystki i jedna doświadczona, wielokrotnie nagradzana dama polskiego kina i teatru. W "Klubie Trójki" przedstawiliśmy laureatki "Talentów Trójki" 2014 oraz uhonorowaliśmy wyróżnioną "Diamentem Trójki" Danutę Szaflarską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stigma", czyli opowieść o grupie współczesnych nomadów. Zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 07:45
Dziś w audycji "Trójkowy Znak Jakości" mówiliśmy o książce "Stigma", opowiadającej o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim jest współczesny włóczykij?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 18:30
- Jest małomówny, tajemniczy i nie ma w sobie nic z kokieterii - tak o włóczykiju mówi autorka książek dla dzieci Joanna Olech, gość audycji "Do Południa". 23 lipca obchodzimy "Dzień włóczykija".
rozwiń zwiń