Kultura

Weekend w kinie: bajka, horror, świat mody i rosyjski podbój kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 03:18
W ten weekend na ekrany polskich kin wchodzi aż dziewięć filmów. Niektóre z nich są bardzo interesujące. Angelina Jolie w roli "Czarownicy", biografia jednego z największych projektantów mody - Yves Saint Laurenta, czy oryginalny horror "Babadook" debiutującej Jennifer Kent.
Audio
  • Najciekawsze premiery tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Angelina Jolie w Czarownicy, reż. Robert Stromberg
Angelina Jolie w "Czarownicy", reż. Robert StrombergFoto: mat. promocyjne/Disney

Jednym z bardziej wyczekiwanych filmów jest zrealizowana z wielkim rozmachem "Czarownica", w której główną rolę gra Angelina Jolie. Obraz został zainspirowany postacią znaną z disneyowskiej "Śpiącej królewny" - Diaboliną. Tytułowa Czarownica była niegdyś piękną i dobrą dziewczyną. Jej radosną młodość przerwała wojna, podczas której bohaterka z oddaniem broniła swojej ojczyzny. Jednak zdrada, której doświadczyła, zmieniła jej czyste serce w kamień... Żądna zemsty rzuca klątwę na Aurorę - nowonarodzoną córkę następcy tronu wrogiego królestwa.

- Jest to Disney, który nie jest przesłodzony, choć jest dość klasyczny, przynajmniej jeśli chodzi o pewne rozwiązania fabularne. Sceny batalistyczne prawie jak z "Władcy pierścieni", choć największym walorem filmu jest Angelina Jolie, która nie jest czarownicą, a boginią tego filmu - komentuje Artur Cichmiński. Jak dodaje, w sposobie jej gry można się rozpłynąć i zakochać. - To dla niej trzeba zobaczyć ten film - zachęca krytyk.
Film "Gagarin" przenosi nas w czasy zimnej wojny, gdy wyścig zbrojeniowy ZSRR i USA sięga zenitu. Dwa mocarstwa zaciekle rywalizują, które z nich zdoła jako pierwsze wysłać człowieka w kosmos. Spośród trzech tysięcy najlepszych radzieckich pilotów zostaje starannie dobrana dwudziestka najzdolniejszych asów przestworzy. Jednym z nich jest 27-letni Jurij Gagarin. 12 kwietnia 1961 roku z kosmodromu Bajkonur startuje jednoosobowy statek kosmiczny Wostok 1. Na pokładzie znajduje się Gagarin - pierwszy człowiek, któremu udało się polecieć w kosmos.

Film "YSL" to niezwykła i pasjonująca historia szalonej miłości jednego z największych projektantów mody - Yves Saint Laurenta. Mając zaledwie 21 lat poznał smak sławy i miłości. W Paryżu, roku 1957 chorobliwie nieśmiały i wrażliwy Yves Saint Laurent tworzy swą pierwszą kolekcję dla najbardziej prestiżowego domu mody Dior. Efekt jest oszałamiający - cały Paryż pada do jego stóp. Podczas pokazu awangardowy wizjoner poznaje miłość swojego życia

Australijska reżyserka Jennifer Kent debiutuje oryginalnym horrorem o niezwykłym wyczuciu stylu i fabularnej precyzji. "Babadook" to historia Amelii zmagającej się z nieprzewidywalnym zachowaniem syna, który twierdzi, że w domu czyha potwór.

Amerykański dokument społeczny "Co nas kręci?" opowiada o niezwykłej pasji, związanej z jednośladami - motocyklami. Oglądamy wywiady ze zwykłymi ludźmi oraz gwiazdami, którzy mówią o swojej miłości do dwóch kółek.
W programie mówiliśmy również o: "Milion sposobów jak zginąć na Zachodzie" (komedia amerykańska), "Gdy budzą się demony" (o powstaniu Opus Dei), "Eastern boys" (francuski dramat społeczny) i "Dżej dżej" (polska komedia).

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Filmy oceniał w studiu Artur Cichmiński.
"Magazyn bardzo filmowy" poprowadził Michał Montowski.
sm/ag

Zobacz więcej na temat: FILM kino KULTURA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Miłość, w której czają się demony wojny. Nowy film Kolskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 02:41
Wśród premier tego tygodnia jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów jest "Zabić bobra" Jana Jakuba Kolskiego. O czym opowiada ten, jak napisał "Hollywood Reporter", szorstki i trzymający w napięciu psychothriller?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Kędzierzawska: mam poczucie, że w tym, co robię, jestem szczera

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 09:54
- Nie staram się robić żadnych kroków pod publiczkę, tylko opowiadać to, co mnie frapuje, męczy, dręczy albo cieszy - mówiła w Jedynce reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń