Kultura

Długie cienie II wojny światowej i niezabliźnione rany

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 05:36
- Wielu historyków powiada, że II wojna światowa jest dokończeniem I wojny światowej. Nikt nie wyszedł z niej zadowolony, wszyscy ponieśli klęskę - opowiada prof. Zbigniew Mikołejko.
Audio
  • "Skaza" drugiej wojny światowej (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Prof. Zbigniew Mikołejko
Prof. Zbigniew MikołejkoFoto: Sylwia Mróz/ PR

Filozof i historyk prof. Zbigniew Mikołejko przyznaje, że najczęściej o II wojnie światowej opowiadano w kategorii mitu bądź legendy. - Chodziłem do szkoły wśród ruin, a po lasach do późnych lat 50. czaiła się niemiecka partyzantka, która dopuszczała się m.in. napadów na księży polskich. Był to jeszcze bardzo wojenny czas - opowiada prof. Mikołejko. Jak dodaje filozof, atmosferę tamtych lat dobrze pokazują filmy "Prawo i pięść" czy "Sami swoi".

W roku 1940 Charlie Chaplin zrealizował film "Dyktator", pokazujący w satyryczny sposób Adolfa Hitlera i narodowy socjalizm. W momencie premiery filmu krytykowano jego twórcę za podżeganie do wojny. - Satyra jest narzędziem wojny, a film atakowano, bo został zrealizowany w Stanach Zjednoczonych, które wtedy nie były jeszcze w stanie wojny - komentuje filozof.
Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>
Doświadczenie obu wojen światowych jest tym, co o wieku XX zapiszą historycy nawet po wielu setkach lat. Nie było bowiem nigdy wcześniej wojen tak rozległych, obejmujących świat, w takim stopniu angażujących technikę i zabijających ludzi na masową skalę. I, chociaż druga wojna była - w pewnym sensie - konsekwencją pierwszej, to jednak różniły się od siebie zasadniczo.
Fala pacyfizmu, która znalazła wyraz w sztuce międzywojnia, była przede wszystkim reakcją na rzeź żołnierzy w okopach pierwszej wojny. Reakcja po drugiej wojnie w literaturze, filmie i sztukach wizualnych wyrażała grozę po ludobójstwie na masową skalę, ale przede wszystkim - ludności cywilnej. Przewartościowaniu uległy też koncepcje społeczno-polityczne oraz sposób widzenia ludzkiej osoby i wartości ludzkiego życia.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o "skazie drugiej wojny" z filozofem i historykiem prof. Zbigniewem Mikołejko.

"Rozdroża kultury" poprowadził Michał Montowski.
(sm/ag)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kabarety w gettach i obozach. "Twórczość świadczy o naszym człowieczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 16:33
- Kabarety, teatry przede wszystkim umacniały duchowo twórców i widzów. To był rodzaj wewnętrznego immunitetu dla tych ludzi, przekonania, że choć teoria rasowa degraduje nas do poziomu podludzi, to zajmujemy się rzeczami wspaniałymi, z dziedziny kultury wysokiej, tworzymy wiersze, gramy - mówił w radiowej Jedynce reżyser filmu "Kabaret śmierci" Andrzej Celiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrońcy skarbów kultury. Polacy też mieli swojego Indianę Jonesa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 15:50
- Historyk sztuki Karol Estreicher przywiózł z Monachium w 1946 roku 26 wagonów polskich dzieł sztuki, w tym zbiory Czartoryskich i "Damę z gronostajem" - powiedziała w radiowej Jedynce Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie w dziejach rodziny i miasta

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 21:00
Osobista historia powstania jest elementem wielkiej historii. Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki, przedstawia wyjęte z rodzinnego archiwum dokumenty powstańcze żołnierzy, którymi byli jego matka i wuj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bagiński, Adamik i Pieprzyca. Polskie kino podbija Wyspy Owcze

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 11:30
Na duńskim archipelagu sobota 30 sierpnia upłynie pod znakiem znakomitych przykładów polskiego kina. Na Dzień Filmu Polskiego będą się składały pokazy filmowe oraz serwowane w przerwach pomiędzy seansami smakołyki kuchni polskiej.
rozwiń zwiń