Kultura

Grzechy dzieciństwa, za które cenę płacimy przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 01:14
- "Nieważkość" to opowieść głęboko duchowa. Kwestia odkupienia starych win, zbawienia życia i samego siebie to zadanie kluczowe dla każdego człowieka - mówi Julia Fiedorczuk, autorka książki.
Audio
  • Julia Fiedorczuk o książce "Nieważkość" (Moje książki/Jedynka)
Nie wszystkie sytuacje, które pamiętamy z czasów dzieciństwa są idylliczne i magiczne. Tak ma się rzecz z bohaterkami książki Julii Fiedorczuk pt. Nieważkość
Nie wszystkie sytuacje, które pamiętamy z czasów dzieciństwa są idylliczne i magiczne. Tak ma się rzecz z bohaterkami książki Julii Fiedorczuk pt. "Nieważkość"Foto: pexels.com

''

Pisarka przyznaje w Jedynce, że przełomowe wydarzenie, które odciska głęboki ślad na życiu trzech bohaterek jest głównym wątkiem jej najnowszej książki. - Ten ślad jest inny w przypadku każdej z nich i w różny sposób starają się one uporać z przeszłością - mówi Julia Fiedorczuk.
Jak dodaje autorka "Nieważkości", poza tym, że każdy z nas w jakiś sposób został skrzywdzony, to sami też nie jesteśmy wolni od winy, bo sami też krzywdzimy innych. - Wszyscy mamy coś na sumieniu. Tak po prostu jest - podkreśla gość Jedynki.

Pozostaje pytanie, czy usprawiedliwia nas to, że wcześniej byliśmy krzywdzeni...

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Julia Fiedorczuk (autorka książki "Nieważkość", poetka, tłumaczka,)

Data emisji: 25.02.2015

Godzina emisji: 20.18

Fragmenty książki "Nieważkość" czytała w audycji Agnieszka Kunikowska

(sm, pg)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Holokaust pod powiekami. "Istota rzeczy", która nie przemija z czasem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 05:36
- Bohater książki "Istota rzeczy" nie może się pozbyć porównań dzisiejszych Niemców do tych sprzed 70 lat. "Istotą rzeczy" Niemiec jest to, że oni muszą być nieszczęśliwi ze względu na przeszłość - mówi tłumaczka Ewa Kowynia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na każdym kroku okruchy wojny. Hipermarkety a obozy zagłady

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 18:36
Poczucie władzy w pracy, a władza nadzorców w obozie zagłady - takie porównania opisuje Wojciech Albiński. - Poczułem, że jeśli nie uszanujemy drugiego człowieka, to dalekimi konsekwencjami są wojenne historie - mówi pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ostatnia arystokratka" każdemu poprawi humor

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 04:35
Znacznie trudniej jest rozśmieszyć, niż doprowadzić do łez. Udaje się to "Ostatniej arystokratce" Evzena Boćka. Dwa lata temu zdobyła w Czechach tytuł najzabawniejszej książki roku. Teraz będzie bawić Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogactwo wielokulturowej Ukrainy, z którego powinniśmy czerpać

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 05:40
- Lwów rodzi silną tożsamość, ludzie mówią, że "są narodowości lwowskiej". Jeden z bohaterów mojej książki przyznaje, że jest człowiekiem pogranicza - opowiada Żanna Słoniowska.
rozwiń zwiń