Kultura

Od morza do morza. Poznaj Europę Jagellonów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 08:23
Polacy, Czesi i Niemcy połączyli swe wysiłki, by ukazać najważniejsze aspekty dotyczące zjawisk w kulturze i sztuce za czasów panowania dynastii Jagiellonów.
Audio
Sacra Conversazione Maria z Dzieciątkiem, święte Felicyta i Perpetua (Wielkopolska, ok. 1520-1525) MNW
Sacra Conversazione Maria z Dzieciątkiem, święte Felicyta i Perpetua (Wielkopolska, ok. 1520-1525) MNWFoto: mnw.art.pl

Wystawa "Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów” jest prezentowana w dwóch odsłonach, w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Zamku Królewskim w Warszawie.

Zakres chronologiczny ekspozycji wyznaczają dwa wydarzenia historyczne – koronacja Władysława Jagiełły w 1386 roku oraz śmierć w 1572 roku Zygmunta II Augusta, ostatniego męskiego potomka rodu. Dzięki przemyślanym układom politycznym Jagiellonowie uzyskali koronę Czech wraz ze Śląskiem (1471) oraz Węgier (1490), a powstała w następstwie tych faktów wspólnota państw – Europa Jagellonica – objęła swym zasięgiem olbrzymie terytoria o powierzchni ponad 2 mln km², sięgające od Bałtyku po Morza Czarne i Adriatyckie. Celem wystawy jest prezentacja – poprzez świadectwa artystyczne epoki – zagadnień o tematyce społecznej, gospodarczej, politycznej, artystycznej.

Zajrzyj na serwis historyczny Polskiego Radia>>>

Paweł Tyszka, historyk, współorganizator ekspozycji, poinformował w radiowej Jedynce, że wystawa prezentowana na Zamku Królewskim w Warszawie eksponuje przedmioty związane z rodziną Jagiellonów i ich mecenatem artystycznym. Skupia się ona na przedstawieniu  historii dynastii oraz poszczególnych władców z domu Jagiellonów, osobistości z ich otoczenia, a także zagadnienia ceremoniału dworskiego.

Małgorzata Kochanowska, kurator wystawy, historyk sztuki, podkreśliła w audycji "Naukowy zawrót głowy”, że Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje spuściznę artystyczną i cywilizacyjną z okres rządów Jagiellonów, czyli fundację wielkich poddanych dostojników państw, mieszczan i szlachty.Szczególnie uwzględniono takie zjawiska, jak: bogactwo twórczości artystycznej i kultury umysłowej, wzorce religijności, społeczne przemiany sztuki.

- Możemy użyć określenia kultury jagiellońskiej w tym sensie, że rozwijała się ona pod władcami z tej dynastii. Natomiast nie znajdziemy mocnych cech homogenicznych, gdyż byłoby to niemożliwe i źle świadczyło o dorobku państw pod rządami Jagiellonów, jako że sztuka nie była reglamentowana ani oktrojowana przez władców. Ona się rozwijała bardzo spontanicznie w zależności od różnych czynników, także gospodarczych, gdyż sztuka może się rozwijać tylko wtedy, kiedy są dobre warunki ekonomiczne – tłumaczyła. Dodała, że to właśnie był pierwszy punkt licznych zasług Jagiellonów dla rozwoju kultury.

Europa Jagellonica od maja do września 2012 roku prezentowana była w Galerie Středočeského kraje w Kutnej Horze. Z Warszawy pojedzie do Poczdamu, gdzie będzie ekspnowana od marca do czerwca 2013 roku w Haus der Brandenburgisch-Preussischen Geschichte.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Burzliwe dzieje Zakonu Maltańskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 18:18
Na wystawie zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można zobaczyć m.in. wyjątkowe dzieła sztuki i bezcenne dokumenty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa przybliżająca historię Zakonu Maltańskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 21:08
W Zamku Królewskim w Warszawie można już oglądać dzieła sztuki, bezcenne dokumenty i przedmioty obrazujące historię Zakonu Maltańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe otwarte dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 14:30
Muzeum Narodowe w Warszawie zainauguruje kolejny rok swojej działalności Dniem Otwartym dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To wędrówka po świecie wyobraźni Brunona Schulza"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 21:14
Ponad 100 prac 30 polskich artystów będzie można obejrzeć od wtorku na wystawie "W stronę Schulza" w przestrzeni nad Arkadami Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń