Kultura

Poznań nie jest książkową pustynią

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:30
- Funkcjonuje stereotyp Poznania jako miasta nieliterackiego. Zdaje się, że to wymyślili sami poznaniacy, którzy o przeszłości nie pamiętają - mówiła autorka "Poznańskiego przewodnika literackiego" i zapraszała w "Notatniku Dwójki" na poświęconą książkom wycieczkę.
Audio
  • Joanna Roszak i Paweł Cieliczko o literackim Poznaniu (Notatnik Dwójki)
fragment okładki książki Poznański przewodnik literacki
fragment okładki książki "Poznański przewodnik literacki"Foto: materiały promocyjne

/

- Mamy piszące kobiety: Iłłakowiczównę, Koftę, Miłobędzką, Grunwald. Mamy ciekawych hiphopowców: Hansa, Libera. Mamy punkowców-rockmenów, na przykład Grabaża - wymieniała Joanna Roszak w "Notatniku Dwójki". Razem z Pawłem Cieliczko, w książce "Poznański przewodnik literacki", przekonają, że już od księdza Jakuba Wujka ich miasto miało znaczny wkład w historię polskiej literatury, a na kartach powieści i w wierszach pojawiają się nie tylko poznańskie koziołki, ale również takie miejsca jak Wilda czy Chwaliszewo.
- Prawie cały Poznań jest tutaj opisany - opowiadał Paweł Cieliczko. - Mam nadzieję, że będziemy robić kolejne przewodniki, a raczej szlaki literackie, gdzie jeszcze bardziej niesamowite miejsca uda się wydobyć.
Wakacyjną przechadzkę po literackim Poznaniu w "Notatniku Dwójki" przygotowała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jacek Podsiadło: piszę rzadko i niechętnie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 14:00
Laureat m.in. Nagrody Kościelskich i Nagrody Czesława Miłosza nie rozpieszczał ostatnio czytelników nowymi wierszami. Czemu tak długo musieli czekać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek Rabsztyn trudny do wyobrażenia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 15:00
Wyobraźnia i miłość do przeszłości - tyle wystarczy, by odtworzyć wygląd zamku, z którego dziś zostały tylko tajemnicze ruiny. Dwójka zaprasza na niezwykłą podroż do średniowiecznego Rabsztyna.
rozwiń zwiń