Kultura

Warszawa Singera: Korczak na wesoło

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 17:30
1 września na małej scenie Teatru Żydowskiego obejrzeć będzie można spektakl "Koszałki Opałki". Scenariusz do sztuki powstał na podstawie humoresek i felietonów Janusza Korczaka oraz piosenek warszawskich.
Audio
  • Paweł Paszta o Korczaku i spektaklu "Koszałki Opałki"
Warszawa Singera: Korczak na wesoło
Foto: Wikimedia Commons CC

Reżyserem widowiska jest Paweł Paszta. Przedstawienie przenosi widza do Warszawy przełomu XIX i XX wieku, przybliżając ówczesną atmosferę dzięki specyficznemu poczuciu humoru i muzyce. To unikalna szansa na poznanie rzadko prezentowanych tekstów Janusza Korczaka. - Jako młodzieniec pisał on do satyrycznego magazynu "Kolce”. Tam stawiał swoje pierwsze kroki literackie - wyjaśnia młody reżyser. - Takich felietonów pozazdrościliby mu dziś wielcy polscy felietoniści - stwierdza Paszta.

Ulubionym tematem Janusza Korczaka byli Warszawiacy. - To są sceny opisujące rozmowy panów na ławeczce w parku czy opisy sytuacji małżeńskich. Korczak pisał też dowcipne monologi o polskiej mentalności - objaśnia Paweł Paszta. - My przygotowaliśmy to w postaci skeczów kabaretowych - dodaje.

Paweł Paszta to tegoroczny dyplomant Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, pasjonujący się historią Warszawy i tekstami Janusza Korczaka. To jego druga realizacja w Teatrze Żydowskim - w roku 2011 wyreżyserował czytanie performatywne "Chleb powszedni. Wspomnienia żydowskich Dzieci”, według własnego scenariusza, na podstawie książki "Dzieci żydowskie oskarżają”.

(festiwalsingera.pl/mb)

Festiwal Singera potrwa do 2 września. Organizatorem "Warszawy Singera" jest Fundacja Shalom. Program Pierwszy Polskiego Radia jest patronem medialnym imprezy.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kultura żydowska

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 10:25
Przez kogo jest robiona? Dla kogo jest robiona? Dlaczego jest robiona?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Vi heystu?" Jidysz nie jest takie trudne

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 14:55
"Ikh kum fun varshe", "Gut morgn!" - kiedyś mówiły tak całe miasteczna. W Warszawie będzie okazja by nauczyć się Jidysz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa będzie mówić, pisać i śpiewać w jidysz

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 16:33
Prawie 200 imprez kulturalnych, m.in. koncertów, spektakli, spotkań, warsztatów, wystaw i pokazów filmowych, zaplanowano w ramach IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowe sławy na Festiwalu Singera

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 11:30
W Warszawie trwa Festiwal Kultury Żydowskiej. Organizowany jest po raz dziewiąty. Z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze fanów. Nie dziwi to tych, którzy poznali program festiwalu. Dodajmy - bardzo bogaty program.
rozwiń zwiń