Kultura

Stare jak nowe. Rekonstrukcja filmów klatka po klatce

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 21:55
- Jeśli trafią państwo na skarb w postaci starych filmów, to proszę się z nami skontaktować. Nie wolno ich dotykać, są to dzieła sztuki, nad którymi pracują nasi konserwatorzy - mówi dyrektor Filmoteki Narodowej Anna Sienkiewicz-Rogowska.
Audio
  • Filmoteka Narodowa na tropie zaginionych, przedwojennych polskich filmów (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Rekonstrukcja starego filmu trwa zwykle około roku
Rekonstrukcja starego filmu trwa zwykle około rokuFoto: filmingilman via Foter.com / CC BY-NC-ND

Ze względu na burzliwe losy naszego kraju Filmoteka Narodowa nieustająco poszukuje obrazów, które zaginęły w czasie działań wojennych. W ostatnim czasie Instytut Polski im. Sikorskiego w Londynie przekazał nam kilka przedwojennych produkcji m.in. "Szpiega w masce" i "Prokurator Alicja Horn".  - O niektórych filmach tylko wiemy, że były i pozostał nam wycinek prasowy albo program, ale nikt nie widział i nie miał szans zobaczyć obrazu - opowiada dyrektor Filmoteki.

Jeden przedwojenny pełnometrażowy film waży ok. 25 kg i mieści się w kilku metalowych puszkach. Na jednej taśmie nie mieścił się cały zapis, co sprawie, że niektóre z odnalezionych produkcji czasami są zdekompletowane. - Przez ostatni rok pracowaliśmy nad filmem "Halka", który powstawał jako obraz niemy. Układaliśmy go z kawałeczków, a że nie mieliśmy pełnej czołówki, to czasami trudno nam było odtworzyć ciągłość fabularną poza tym, że wiemy jak wyglądało libretto Moniuszki - dodaje Anna Sienkiewicz-Rogowska.

W programie mówimy o tym, ile kopii filmów powstawało w dawnych czasach, jak można odnaleźć stare obrazy i jak wygląda proces rekonstrukcji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Anna Sienkiewicz-Rogowska (dyrektor Filmoteki Narodowej) 

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 11.23

sm/mg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Historyczna prawda i filmowa fikcja w serialu "Bodo"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 11:08
- Postać Eugeniusza Bodo była piękna, wyjątkowa i tragiczna - zauważa przewodnik po Warszawie, varsavianista Artur Stachowski. Barwne życie aktora pokazane zostało w zakończonym właśnie serialu w TVP 1.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż śladami planów filmowych Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 14:15
W audycji odkrywamy miejsca, w których powstawały obrazy jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. - Dla mnie najważniejsza jest kapliczka z filmu "Popiół i diament", którą odnalazłem, pisząc mój przewodnik "Polska na filmowo" - mówi Marek Szymański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzemijający czar gwiazd przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 13:06
- Wszystkie gwiazdy tamtego okresu śpiewały przepiękne piosenki, które żyją do dziś swoim życiem. To już wprawdzie nie jest życie filmowe, ale zawsze już kojarzone one będą z tymi wykonawcami - mówi Ryszard Wolański, autor m.in. biografii Toli Mankiewiczówny i Eugeniusza Bodo.
rozwiń zwiń