Kultura

60. rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:35
Gdyby żył, dziś kończyłby 60 lat. Wspominamy barda, który w ciemnych czasach PRL niósł nadzieję, a po odzyskaniu niepodległości pisał m.in. o historii Polski i naszych narodowych przywarach.
Audio
  • 60. urodziny Jacka Kaczmarskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Jacek Kaczmarski
Jacek KaczmarskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Jacek Kaczmarski występował na scenie przez 25 lat, napisał 600 wierszy, 5 powieści i 2 libretta. Paradoksalnie "Mury", z którymi jest najbardziej kojarzony, nie były jego autorstwa. Utwór oparty jest na melodii i tekście piosenki "L'Estaca" ("Słup") napisanej w 1968 roku przez katalońskiego pieśniarza Lluísa Llacha.

Według rodzinnej tradycji dalekim krewnym Jacka Kaczmarskiego był oświeceniowy literat, żołnierz i rewolucjonista Jakub Jasiński. Być może ta rodzinna opowieść miała wpływ na to, że zainteresował się historią?

Artysta debiutował w 1976 roku w wieku 19 lat podczas Warszawskiego Jarmarku Piosenki. Trzy lata później powstał program "Mury" stworzony przez tercet w składzie: Kaczmarski, Gintrowski i Łapiński. Posypały się nagrody, przyszła popularność, ale chwile beztroski szybko minęły. W czasie gdy Kaczmarski koncertował we Francji, w Polsce wybuchł stan wojenny. Poeta zdecydował się zostać na Zachodzie i podjął pracę w Radiu Wolna Europa w Monachium.

Jak przyjęła go publiczność, gdy powrócił do Polski prawie 10 lat później? Jak wyglądała jego walka ze śmiertelną chorobą? O tym w nagraniu audycji.

Polecamy także nasz serwis specjalny poświęcony bardom opozycji z czasów PRL, m.in. Jackowi Kaczmarskiemu, Przemysławowi Gintrowskiemu i Zbigniewowi Łapińskiemu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Autor materiału: Małgorzata Raducha

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 10.43

mg/pg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Grzegorz Turnau: czasami uciekam w przyjemne ogrody pamięci

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 20:35
Jako artysta Grzegorz Turnau często myśli o przyszłości, ale też ma głowę pełną wspomnień. - Jakąś bazę wypadową trzeba mieć. To jest podstawa do wędrowania - powiedział w audycji radiowej Jedynki "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mury" - piosenka, której Polacy nie zrozumieli

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 15:30
"Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat" - te słowa stały się hymnem opozycji demokratycznej z czasów PRL. Twórcy piosenki "Mury" przyznają jednak, że została ona zrozumiana na odwrót.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwidowski "Fortepian Chopina". Kulisy powstania utworu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 11:00
- Nam się może wydawać, że powstanie listopadowe i styczniowe to jakby to samo. O, nie. One były zupełnie inne. Wieści o powstaniu listopadowym natychmiast przeradzały się w wielkie wiersze. Mamy "Redutę Ordona", "Sowińskiego w okopach Woli", później "Bema pamięci żałobny rapsod". W postaniu styczniowym było zupełnie inaczej - przyznaje Ernest Bryll. 
rozwiń zwiń