Kultura

Teatr Polskiego Radia. Widzieć oczyma duszy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 12:00
- Każdego roku pracuje z nami ok. dwóch tysięcy aktorów, w tym sensie jest to największy teatr w Polsce, a może i w Europie. Minęło 90 lat istnienia Polskiego Radia i radiowego teatru, a aktorzy wciąż chętnie do nas przychodzą - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Audio
  • Janusz Kukuła o kulisach Teatru Polskiego Radia (Cztery pory roku/Jedynka)
Janusz Kukuła
Janusz KukułaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zaglądamy na radiową scenę i zdradzamy nieco jej tajemnic. Jak przyznaje dyrektor, radiowe słuchowiska nagrywane są tak, jakby były odtwarzane na żywo - wszyscy aktorzy są w studiu obecni jednocześnie, nie ma mowy o tym, by każdy z nich oddzielnie nagrywał swoje kwestie.

- Jesteśmy wierni starej zasadzie, że najlepszym reżyserem dla aktora jest jego partner - mówi Janusz Kukuła. - Najprostszy gest, spojrzenie, cień lub uśmiech w oku, to wszystko przetwarza się w umysłach słuchaczy w obrazy. Proszę sobie przypomnieć słowa Szekspira: "Gdzie widzisz? Przed oczyma duszy mojej" - dodaje gość radiowej Jedynki.

Ile scenariuszy tygodniowo przychodzi na adres Polskiego Radia? Czy Janusz Kukuła czyta je wszystkie? Na czym polega teoria trzech minut? I po co reżyserowi... czułość? O tym w nagraniu.

Podczas audycji zapraszaliśmy też na czerwcowy Festiwal Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia. Wysłuchaliśmy również reportażu Agnieszki Ciecierskiej o powstawaniu radiowych słuchowisk.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 9.20

mg/pg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Nietoperze". Premiera w Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 18:00
Z pozoru jest to psychologiczna opowieść o okrutnej grze wywołanej przez Franziskę, nastoletnią córkę przemysłowca Mangolda. Jednak gra ta, w którą wbrew swojej woli zostaje uwikłany podległy Mangoldowi urzędnik Schall, ujawnia głębokie pokłady egzystencjalnego niepokoju, w jakim żyją wszyscy mieszkańcy tego zasobnego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawiedliwość po latach, czyli bolesne sprawy Polaków. Słuchowisko Sebastiana Reńcy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 16:50
Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Twa wola" Sebastiana Reńcy, w którym autor podejmuje bolesną tematykę rozliczeń z własną przeszłością i demonami czasów PRL.
rozwiń zwiń