Kultura

Zagadka literatury z kobietą w tle. Charlotte Brontë i jej siostry

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 07:26
Siostry Brontë to trzy znakomite pisarki z epoki wiktoriańskiej. Charlotte, Emily i Anne są autorkami m.in. książek "Wichrowe wzgórza” i "Jane Eyre". Mieszkały wraz z ojcem na plebanii, a ich życie do dziś jest owiane legendą.
Audio
  • Czy Charlotte Bronte dopuściła się mistyfikacji?
Siostry Bronte: Anne, Emily, Charlotte
Siostry Bronte: Anne, Emily, CharlotteFoto: Wikipedia Commons/ domena publiczna/obraz autorstwa Branwella Bronte

Książka "Charlotte Brontë i jej siostry śpiące" Eryka Ostrowskiego to pierwsza w Polsce biografia Charlotte Brontë (1816-1855), autorki m.in. kultowej powieści "Jane Eyre". Siostry Brontë – Charlotte, Emily oraz Anne – zostały uznane przez historyków literatury za genialne rodzeństwo. Wszystko, co o nich wiemy, pochodzi od najstarszej, Charlotte. Czy dopuściła się ona mistyfikacji?

Jak się okazuje, ciągle znajdowane są nowe dokumenty, w związku z twórczością sióstr Brontë, które mogą pomóc rozwiązać jedną z największych zagadek literatury. – Najpierw było domniemanie czy mogła mieć romans ze swoim wydawcą. A okazuje się, że istnieje pierścionek zaręczynowy, który otrzymała od George Smitha – mówi Eryk Ostrowski, biograf.

Kultura - odwiedź kanał Polskiego Radia w serwisie You Tube >>>

Dobrze zapowiadał się również brat Brontë, jednak skończył jako alkoholik i morfinista. – Ocalała jedynie dziesiąta część jego twórczości, więc rodzi się pytanie czy Charlotte lub ojciec zniszczyli większość jego pracy. A może gdzieś jednak jest – tłumaczy pisarz.

Charlotte
Charlotte Brontë, fot. Wikipedia Commons/własność publiczna/obraz autorstwa Everta A. Duyckincka, na podstawie rysunku George'a Richmonda

Siostry miały niebanalne, ale bardzo różniące się od siebie typy osobowości. Powodem, który - według Eryka Ostrowskiego - mógł sprawić, że domniemane powieści Charlotte zostały przypisane również jej siostrom, była chęć zabezpieczenia ich przyszłości. – Upadł projekt, w którym upatrywała nadzieje dla nich wszystkich, by założyć na plebanii pensję dla dziewcząt. Nie zgłosiła się, pomimo reklam, żadna uczennica. Charlotte wiedziała, że na literaturze i prozie można zarobić – opowiada. Publikacje gwarantowały wówczas pewien dochód.

Charlotte pisała od dziecka i umiała to robić. – Książka "Jane Eyre" stała się od razu bestsellerem i pociągnęła na fali swego powodzenia powieści "Wichrowe wzgórza" i "Agnes Grey" – opowiada Ostrowski. Popularność powieści sióstr Brontë wynikała nie z dostosowania do realiów epoki wiktoriańskiej, a z przeciwstawienia się im. Książki te przełamywały ówczesne standardy i szokowały. – Trochę bulwersowały, a trochę się podobały. Przede wszystkim zwracały uwagę – tłumaczy.

Charlotte Brontë bardzo dbała o wizerunek własnej rodziny i trzymała dystans. Dlaczego? Czy ocalała korespondencja jest pomocna w próbie rozwiązania zagadki, kto jest autorem książek sióstr Brontë? Posłuchaj całej audycji!

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W programie "Moje książki" również rozmowa z Danutą Awolusi, która opowiadała o swojej powieści "Na wysokim niebie". Jej fragmenty czytała w Jedynce Monika Pikuła >>> Rozmowę przygotowała Dorota Stempniak.

Audycję "Moje książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.

sm

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Obrazoburcza, skandaliczna, bluźniercza. Ta książka oburzyła islam

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 02:50
Powieść Nadżiba Mahfuza "Dzieci naszej dzielnicy" można czytać jak książkę przygodową, jednak największą jej wartością są alegorie. To właśnie przez nie jej autor miał problemy i wywołał wzburzenie w całym świecie arabskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eric-Emmanuel Schmitt: dzieci nie uciekają od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 18:00
- Kiedy dorosły zwierza się komuś ze swojej choroby ta druga osoba odpowiada "z pewnością wyzdrowiejesz". Wyrzucamy śmierć z naszej świadomości, dzieci są w tym dużo bardziej odważne - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Jedynki autor "Oskara i pani Róży”
rozwiń zwiń