Kultura

"Literatura kobieca to nie tylko romanse"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 12:57
- Od 5 lat w Siedlcach jest organizowany Festiwal Literatury Kobiecej. Spektrum gatunków, tematów i stylów, które się tam pojawiają, jest ogromne. To nie tylko romanse, ale również sagi historyczne, kryminały czy powieści satyryczne. Łączy je to, że zostały napisane przez kobiety - mówi pisarka Anna Fryczkowska.
Audio
  • Pisarka Anna Fryczkowska o tym, czym jest literatura kobieca (Moje książki/Jedynka)
  • Ks. Roman Szpakowski o Nagrodzie Wydawców Katolickich "Feniks" (Moje książki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Pexels

Gość radiowej Jedynki stawia diagnozę, że rynek książek jest w Polsce kobiecy, ale to męscy autorzy są częściej doceniani przez kapituły rozmaitych nagród. - Mamy więcej czytelniczek niż czytelników. To kobiety częściej kupują i wypożyczają książki. Natomiast stypendia, recenzje w poważnych tygodnikach i najważniejsze festiwale literackie są zarezerowane głównie dla mężczyzn. Jeśli popatrzymy na półki w księgarniach, widać tam więcej kobiecych nazwisk. Za to wśród nagradzanych i rezencowanych autorów kobiety stanowią między 10 a 20 procent - podkreśla Anna Fryczkowska.

Jakimi czytelniczkami są kobiety i co najczęściej inspiruje pisarki, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa z ks. Romanem Szpakowskim o Nagrodzie Wydawców Katolickich "Feniks".

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Anna Fryczkowska (pisarka, scenarzystka, tłumaczka, dziennikarka)

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/mg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nowy kanon lektur - przypadkowy zbiór tytułów?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 13:30
- Patrzę na kanon, jak na zbiór, który jest dość przypadkowy. Mamy "Małego Księcia" w ósmej klasie, a dzieci w wieku 10-12- lat mają w obszernych fragmentach czytać "Pana Tadeusza" - utwór pisany wierszem i przeznaczony dla dorosłych - mówi literaturoznawczyni Anna Czernow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Książkę o Hepnarowej powinien przeczytać każdy, kto ma dziecko"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:29
- Mimo krótkiego życia, sformułowała ona następujące zdanie: "Jestem bogiem swojego prawa do zemsty". Co też wydarzyło się w życiu tej młodej osoby, że w wieku 22 lat chciała się zemścić na społeczeństwie bez względu na konsekwencje? - docieka w radiowej Jedynce Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń