Kultura

Ta poezja smakuje najlepiej: ubiera w słowa najtrudniejsze sprawy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 05:53
Po co czytamy poezję? Co nam ona daje? Czego w niej szukamy albo nie znajdujemy? O poezji rozmawialiśmy m.in. z laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Audio
Poeci Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali ex aequo laureatami pierwszej edycji poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, którą wręczono w Krakowie.
Poeci Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali ex aequo laureatami pierwszej edycji poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, którą wręczono w Krakowie.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Poeci Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali pierwszymi laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Konkurs budził duże emocje, bo wyróżnienie zostało przyznane po raz pierwszy. Uroczyste wręczenie nagrody i kwoty 200 tys. zł odbyło się w sobotę 16 listopada w Krakowie. Choć miała trafić ona do jednej osoby, to międzynarodowe jury nie mogło się zdecydować i podzieliło ją pomiędzy dwóch twórców.

fot.
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dla Krystyny Dąbrowskiej ten rok należy do niezwykle udanych. W październiku została laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich. – Dowiedziałam się o wygranej z wiadomości od znajomych, gdyż byłam wówczas na krótkich wakacjach i nie zaglądałam do poczty elektronicznej – mówi poetka. Informację o wygranej Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej również przyjęła z ogromnym zaskoczeniem. – Po Kościelskich sądziłam, że to już wystarczająco dużo wyróżnień jak na ten rok. Nie oczekiwałam więcej. Wiele osób mówiło mi również, że żadne jury nie lubi się powtarzać. A jednak się tak stało – mówi Krystyna Dąbrowska.
Zaskoczenie, radość i oszołomienie ogarnęły poetkę, gdy dotarła do niej dobra wiadomość o wygranej. - Uważam, że to nic wstydliwego mówić o wygranej pieniężnej, bo jest to prawdziwe wsparcie i realna pomoc dla kogoś, kto pisze – komentuje otrzymanie niebagatelnej sumy poetka. Jak dodaje, pracuje jako wolny strzelec, więc teraz nie musi się martwić o pieniądze, m.in. na różne wyjazdy.

Kultura w radiowej Jedynce >>>
Wiele wierszy z nagrodzonego tomu "Białe krzesła" były zapisem refleksji z podróży. – Wyjazdy bardzo mnie inspirują. W ostatnim tomiku tak się złożyło, że wierszy z podróży jest więcej, choć gdziekolwiek jestem, to interesują mnie przede wszystkim ludzie i sytuacje, które nie muszą się dziać w egzotycznym miejscu. Ono jest tylko scenerią – podkreśla autorka.
Jak twierdzi Krystyna Dąbrowska, wiersze same do niej przychodzą i to one decydują o czym mają być. – Najtrudniej jest publikować czy spotykać się z krytyką wierszy miłosnych, bo jest to najbardziej intymne, osobiste. Nie jest mi łatwo wychodzić z nimi do ludzi – tłumaczy.

fot,
fot, PAP/Jacek Bednarczyk

Łukasz Jarosz poza pisaniem wierszy, gra na perkusji i jest nauczycielem w szkole podstawowej. Jak twierdzi, nie ma potrzeby bycia sławnym. – Po wygranej może być trudniej, ale będę się starał ukrywać i robić różne uniki – komentuje poeta. Inspiracją dla jego twórczości są m.in. bliscy, przyjaciele i sąsiedzi. – Nie rozmawiam z rodziną na temat wierszy, które ich dotyczą. Jest to zbyt intymne i prywatne. Być może wstydzimy się rozmawiać o nich – mówi Jarosz.
Dlaczego warto czytać poezję? Co nowego wnosi do naszego życia? Jakie są zalety czytania wierszy w oryginale? Posłuchaj całej rozmowy!
Audycję "Moje książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.
sm

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura poezja
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Laureatka Nagrody Kościelskich: opłacę sobie ZUS

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 16:45
W Miłosławiu wręczono najstarszą polską nagrodę literacką - Nagrodę Kościelskich. Tegoroczną laureatką jest Krystyna Dąbrowskia, która we wrześniu została wyróżniona za tomik wierszy "Białe krzesła".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda im. Szymborskiej dla Dąbrowskiej i Jarosza

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 21:09
Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz laureatami Nagrody Literackiej imienia Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń