Kultura

Andrew Miller: za bycie geniuszem płaci się częścią człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 14:34
- Bohater mojej książki "Przemyślny ból" jest trochę jak z baśni o Królowej Śniegu, to postać o zmrożonym sercu, która musi się z tego stanu wyzwolić - mówił w Jedynce brytyjski pisarz.
Audio
  • Cena geniuszu i człowieczeństwa według Andrew Millera (Moje książki/Jedynka)
W XVIII w. nie znano sposobów na uśmierzanie bólu. Jak w tamtych czasach mogłoby wyglądać życie chirurga, który nie odczuwa bólu? Opowiada o tym książka Andrew Millera
W XVIII w. nie znano sposobów na uśmierzanie bólu. Jak w tamtych czasach mogłoby wyglądać życie chirurga, który nie odczuwa bólu? Opowiada o tym książka Andrew MilleraFoto: Andreas Praefcke/Wikipedia

Akcja powieści "Przemyślny ból" rozgrywa się w XVIII wieku. To intrygująca historia o genialnym lekarzu Jamesie Dryerze, który swoje zdolności zawdzięcza niemożności odczuwania bólu.

- To były czasy przed wynalezieniem środków znieczulających, kiedy niemożliwe było przyniesienie człowiekowi ulgi w bólu. Im więcej na ten temat czytałem, tym częściej zastanawiałem się, co by było, gdyby w środku świata pełnego bólu pojawił się człowiek, który bólu nie odczuwał. Jaką byłby osobą, jakim lekarzem i chirurgiem - powiedział brytyjski pisarz.

Jak podkreślił, jedno z pytań, które stawia jego powieść, dotyczy różnicy między człowiekiem użytecznym i dobrym. - Dryer jest użyteczny, ale dobry nie jest. Z czasem staje dobry, ale mniej użyteczny dla innych - dodał Miller

Andrew Miller mówił też o swojej ostatniej powieści "Oczyszczenie". Tłumaczył, że nie ma obsesji na punkcie ludzkiego ciała.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Andrew Miller

Godzina emisji: 20.18

Data emisji: 25.0-3.2015

tj/ag

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ben Elton: wszystkie książki o wojnie zaczynają się śmiesznie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 23:51
Świetne dialogi, połączenie czarnego humoru z wielką historią to tylko niektóre z zalet książki "Dwaj bracia". - Według Bena Eltona wszystkie książki o wojnie zaczynają się śmiesznie - mówi Elżbieta Maciejewska.
rozwiń zwiń