Kultura

Prehistoryczne zaświaty. Co wiemy o wierzeniach ludzi z epoki brązu?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 10:00
- Kuratorzy węgierscy wystawy chcieli nie tylko zaznajomić widza z przedmiotami, które odkrywamy podczas wykopalisk, ale także chcieli opowiedzieć o sferze duchowej związanej z zaświatami. Jak, ich zdaniem, ludzie sobie te zaświaty kiedyś wyobrażali - opowiada o ekspozycji "Inne światy/Zaświaty. Tajemnice życia w epoce brązu na terenie północno-wschodnich Węgier" Iwona Kowalczyk-Mizerakowska.
Audio
  • Zapraszamy na wyjątkową wystawę "Inne światy / Zaświaty. Tajemnice życia w epoce brązu na terenie północno-wschodnich Węgier" (Kulturalna Jedynka)
Wnętrze Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie
Wnętrze Państwowego Muzeum Archeologicznego w WarszawieFoto: Adrian Grycuk/Wikipedia/CC 3.0

Słuchaj i czytaj także >>>
nnn1200.JPG
Skarby odkryte przez Polaków. "To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania"

Jak wyjaśnia rozmówczyni Michała Montowskiego, archeolodzy węgierscy uważają, że ludzie epoki brązu mieszkający m.in. na terenie dzisiejszych Węgier potrzebowali być w pobliżu świętych przedmiotów, które były zdobione spiralami, wolutami. - Jest ich bardzo dużo na wystawie. Jednym z nich jest ozdoba brązowa, która nie mogła pełnić żadnej funkcji użytkowej. Odkryto ją w 2002 roku. To ogromny przedmiot odlany z jednego kawałka brązu, waży 12 kg na jego końcu znajdują się spirale. Prawdopodobnie to ozdoba miejsca kultu, być może wyposażenie świątyni - mówi gość "Kulturalnej Jedynki". Przedmiot znaleziony przypadkowo w bagnie, datowany jest na 1300-1200 lat p.n.e. 

Co dokładnie możemy zobaczyć na wystawie w warszawskim Muzeum Archeologicznym? Jakie atrakcje muzeum przygotowuje dla zwiedzających? Z czym jest związana niezwykłość grobu 7-letniej dziewczynki, o której jest mowa na wystawie? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Iwona Kowalczyk-Mizerakowska

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 21.10

gs/ei

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Andrzej Wajda. Opowiadacz historii i współczesności

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 07:30
Wybitny reżyser zmarł 9 października wieczorem. Przypominamy audycję wyemitowaną w marcu tego roku z okazji 90. urodzin artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Gajos pierwszym aktorem z tytułem doktora honoris causa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 06:00
- Wchodziłem do tej szkoły trzy razy, bez rezultatu. Potem sobie trochę postudiowałem i popracowałem, a teraz doszło do tego, że ktoś postanowił uhonorować mnie tym wyróżnieniem - tak Janusz Gajos komentuje otrzymanie tytułu doktora honoris causa łódzkiej filmówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słoneczna linia". Karolina Gruszka, Borys Szyc i małżeńskie piekło

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 11:45
W Warszawskim Teatrze Polonia można oglądać sztukę "Słoneczna linia" rosyjskiego twórcy Iwana Wyrypajewa. - To chyba najtrudniejszy spektakl, który wyreżyserowałem, wymaga on idealnej formy - przyznaje.
rozwiń zwiń