Kultura

Moda na teatr i rok pod znakiem Erwina Axera

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 01:17
- Zależy nam na upowszechnianiu teatru, ale również na wykreowaniu mody na teatr - mówi Łukasz Orłowski z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Audio
  • Moda na teatr, jak powstała kolekcja Czartoryskich i dlaczego domena publiczna jest tak ważna dla każdego z nas? (Po prostu kultura/ Jedynka)
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Instytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoFoto: Wistula/Wikimedia/CC

W ubiegłym roku instytut zlecił badanie socjologiczne, z którego wynika, że widownia najchętniej ogląda farsy i sztuki buduarowe. Oczekiwaniom publiczności postarają się wyjść naprzeciw teatry, które w porozumieniu z Instytutem Teatralnym wzbogacą repertuar. Jak dodaje Łukasz Orłowski, jest to również dobra okazja, by przypomnieć, czym jest współczesny dramat.

Instytut powstał w 2003 roku i swoim zasięgiem obejmuje liczne zdarzenia w całej Polsce. - Jedną z naszych głównych powinności jest promocja i upowszechnianie teatru w Polsce, a na drugim miejscu jest dokumentacja. Kolejność jest umowna, bo swobodnie można ustalić inną - mówi rzecznik instytucji.

W programie mówimy o wybitnej postaci Erwina Axera i wydarzeniach, upamiętniających 100-lecie jego urodzin.

Dlaczego domena publiczna może nam się przydać i jak powstawała kolekcja Czartoryskich? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Po prostu kultura" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Autorzy materiałów: Dorota Kołodziejczyk, Michał Montowski

Goście: Aleksandra Janus (Koalicja Otwartej Edukacji), Łukasz Orłowski (rzecznik prasowy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego), Agnieszka Naglik (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 22.09

sm/mg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Gdańsk. Wszystkie sztuki Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 13:00
W Gdańsku trwa 20. Festiwal Szekspirowski. W tym roku to 76 wydarzeń, a spektakle prezentuje 300 artystów z 9 krajów. Po raz pierwszy w historii teatru w Polsce będzie można zobaczyć wszystkie sztuki angielskiego dramatopisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tunel" - słuchowisko w dźwiękowym 3D

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 08:37
- Pierwsze prototypy prabinauralne pamiętają XIX wiek. Wtedy Francuzi próbowali skonstruować teatrofon. W latach 20. XX w. Amerykanie zrobili słuchowisko live-show. W latach 70., za sprawą takich wykonawców jak Pink Floyd czy Lou Reed, pojawiły się pierwsze nagrania płyt w technologii binauralnej - tłumaczył reżyser Paweł Uszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ranking, z którego wyłania się prawdziwy obraz bibliotek

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 15:36
- Sześć lat temu, gdy powstał pierwszy ranking, średnia powierzchnia bibliotek wynosiła 180 m2. Dziś jest to 270 m2. Rozwija się również księgozbiór. Liczba książek zwiększyła się w tym czasie z 400 tysięcy do 430 - mówi Agnieszka Sopińska-Jaremczak z Instytutu Książki.
rozwiń zwiń