Kultura

Eksponaty muzealne kluczem do podróży w czasie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 00:42
Wiele z tych dzieł swym kunsztem i wartością nie ustępują tym z Europy Zachodniej. Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie będzie miała oblicze, dzięki któremu można na nowo odkryć perły polskiej kolekcji.
Audio
  • Kielichy, rzeźby i ołtarze mogą opowiadać najróżniejsze historie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Poliptyk Grudziądzki (część środkowa)
Poliptyk Grudziądzki (część środkowa)Foto: Wikipedia Commons/własność publiczna/Praca własna

Najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, należącą do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, od połowy grudnia będzie można oglądać w zupełnie nowej, wyjątkowej oprawie. Słynne dzieła – takie jak: Piękna Madonna z Wrocławia, Poliptyk Grudziądzki, Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem, Tryptyk z legendą świętego Stanisława Biskupa z Pławna czy monumentalny ołtarz z Pruszcza Gdańskiego – prezentowane będą w nowoczesnej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy aranżacji.
W skład ekspozycji średniowiecznej wchodzą eksponaty z XIV-XVI wieku, pochodzące z różnych regionów Polski oraz z Europy. Dzieła te, jak przypomniała prowadząca Katarzyna Kobylecka, kiedyś zdobiły kościoły. – Jednym z głównych wątków nowej galerii jest podkreślanie funkcji dawnych przedmiotów sztuki. Chcemy pokazać, jak działał poliptyk, jakie funkcje miały malutkie tryptyki i dyptyki, jak wysoko wisiał krucyfiks – mówi prof. Antoni Ziemba.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Specjalista dodaje, że wystawa nie jest próbą rekonstrukcji. Aranżacja ma charakter nowoczesny i minimalistyczny. – Udało się wychwycić cienką linię, pomiędzy sugerowaniem przestrzeni kościoła a podkreśleniem tego, że jesteśmy w muzeum, w sali ekspozycyjnej i nie ma co udawać, że jesteśmy gdzie indziej – mówi. Jednym z sukcesów ekspozycji jest odsunięcie dzieł od ścian, co daje widzom większą możliwość oglądu prac.
Kolejnym wątkiem ekspozycji jest technika, pytanie o to, jak dzieła zostały wykonane. – Możemy oglądać cały szereg procedur technologicznych i wydaje mi się, że może to być dla widzów bardzo ciekawe – opowiada prof. Ziemba.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia. Od środy 11 grudnia można oglądać nową aranżację Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Czytaj więcej na stronie Muzeum Narodowego >>>
Audycję "Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
sm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA NAUKA SZTUKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 05:55
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogata przeszłość Ukrainy, o której tak mało wiemy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 03:32
Obecnie szeroko komentowane są europejskie aspiracje Ukraińców, więc jest to dobra okazja, by przypomnieć antyczną przeszłość tego kraju. W "Naukowym zawrocie głowy" wybraliśmy się w archeologiczną wyprawę na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka w ujęciu anegdotycznym. Te historie zaskoczą wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 04:20
Na tej wystawie nie autorzy są najważniejsi, a o historie, które kryją się za obrazem. "Mikrohistorie" można oglądać w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni.
rozwiń zwiń