Kultura

Tadeusz Różewicz nie żyje. Rozbijał wszystkie stereotypy i formuły

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 09:01
– Był pisarzem nieufnym w stosunku do wszelkich zastanych form. Jako twórca nigdy nie osiadł na laurach – tak wybitnego poetę wspominał Janusz Drzewucki, krytyk literacki. Tadeusz Różewicz zmarł w wieku 93 lat.
Audio
  • Opowieść Jana Stolarczyka - edytora, przez wiele lat redaktora naczelnego Wydawnictwa Dolnośląskiego we Wrocławiu
  • Gawęda Marii Dębicz o popularności, jaką cieszą się poezja i dramaty Tadeusza Różewicza wśród młodych odbiorców oraz o fascynacji poety malarstwem
  • Opowieść Janusza Drzewuckiego - krytyka literackiego, poety, dziennikarza i wydawcy
  • Gawęda Andrzeja Zawady - profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, historyka literatury i krytyka
  • Opowieść Tadeusza Dąbrowskiego, który w 2006 roku z rąk Tadeusza Różewicza otrzymał "Małe berło" - nagrodę Fundacji Kultury Polskiej
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Stanisław Moroz

- Od lat planowałem napisanie autobiografii, ale to zbyt łatwe - pisał Tadeusz Różewicz w posłowiu do zbioru swoich wierszy "Niepokój". I dodawał: - Niech wybór poezji zastąpi autobiografię.
Tadeusz Różewicz nie żyje - serwis specjalny >>>
Wyłaniający się z tekstów literackich portret poety jest rzecz jasna niezwykle złożony, czasem wewnętrznie sprzeczny. Poeta wciąż kwestionuje samego siebie, a jednocześnie próbuje - z ułomków, fragmentów, resztek - tworzyć "poezję nową", taką, która być może "gnieździ się w milczeniu".
A jaki był sam autor, obecny za tymi tekstami: za niezliczonymi już wierszami, za dramatami i formami z pogranicza - jaki był Tadeusz Różewicz? O autorze "Kartoteki", o spotkaniach z jego twórczością i z samym poetą opowiadają jego przyjaciele i znajomi.
– On chciał być w środku życia, w strefie pośredniej między czernią a jasnością – mówił Jan Stolarczyk – edytor, przez wiele lat redaktor naczelny Wydawnictwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, krytyk literacki, redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza. W swojej gawędzie o wrocławskim poecie wspominał również m.in. o jego szczególnym poczuciu humoru, ulubionych przechadzkach do zoo i uwadze skierowanej do tego, co najprostsze i często niezauważalne.
O Tadeuszu Różewiczu opowiadali również: Maria Dębicz - historyk teatru, znawczyni twórczości autora "Kartoteki", od lat zajmująca się jej recepcją na świecie, Janusz Drzewucki - krytyk literacki, poeta, dziennikarz i wydawca, Andrzej Zawada - profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk literatury i krytyk oraz Tadeusz Dąbrowski - poeta, krytyk literacki, redaktor, który w 2006 roku z rąk Tadeusza Różewicza otrzymał "Małe berło" - nagrodę Fundacji Kultury Polskiej.
Audycje przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Czyste myśli Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 20:17
Skany wierszy i notatek Tadeusza Różewicza zostały wydane w książkach "Historię pięciu wierszy" i "Kartoteka: reprint" . Można na chwilę zajrzeć poecie przez ramię i przekonać się, że pisanie wierszy, które są czyste jak myśli, nie jest taką prostą sprawą.
rozwiń zwiń