Kultura

Czyste myśli Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 20:17
Skany wierszy i notatek Tadeusza Różewicza zostały wydane w książkach "Historię pięciu wierszy" i "Kartoteka: reprint" . Można na chwilę zajrzeć poecie przez ramię i przekonać się, że pisanie wierszy, które są czyste jak myśli, nie jest taką prostą sprawą.
Audio
  • Jan Stolarczyk o książce "Tadeusz Różewicz. Historia pięciu wierszy"
  • Artur Burszta o książce "Kartoteka: reprint"

Tadeusz Różewicz stosował minimalne środki, częściej skreślał słowa, niż dodawał nowe. Wiersze pisał ręcznie, każdą wersję przepisywał długopisem na nową kartkę, potem na maszynę, nanosił flamastrami poprawki, z boku kreślił malutkie rysunki i dopisywał notatki.

Powstawała poezja, która stapiała się w myśl czytającego.

Na książkę "Historię pięciu wierszy" składają się dokładne skany, pokazujące jak właściwie urabia się forma poezji. Pięć wierszy pochodzi z początku lat 90. Zachowały się niemal wszystkie ich rękopisy, łącznie kilkadziesiąt kartek.

- Jest to zmaganie się z formą, zmaganie się ze słowem. Poezja jest to wysiłek poznawczy, wiersz wymaga oddania, wielkiej wiedzy - opowiada znający każdą kartę redaktor książki Jan Stolarczyk - Ta książka ma piękną formę graficzną. Różewicz jest z 1921 roku, wtedy w szkołach była kaligrafia. To nie jest tylko tekst, to jest taka strona zgrafizowana.

Bardzo ciekawie wydana została przez Biuro Literackie także książka "Kartoteka: reprint", która ukazała się w formie skoroszytu.

- Próbowaliśmy odwzorować oryginał, na tyle, na ile jest to możliwe, łącznie z pomarańczową teczką, w której przez 40 lat owe rękopisy się znajdowały - opowiada w Dwójce Artur Burszta, dyrektor Biura Literackiego.

- Ciekawy jest brulion, w którym Pan Tadeusz zapisywał "Kartotekę". Pierwsze strony są pokreślone, z dużą ilością poprawek, im dalej tym ich jest mniej. Ten brulion służył też do innych celów, przez moment był po prostu notatnikiem. Były tam zapiski z różnych wydarzeń, choćby ze spotkania z matką Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

Tadeusz Różewicz o pisaniu wierszy

 

źr.Biuro
źr.Biuro Literackie

 

usc

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni