Kultura

RDK: gramy, rozmawiamy, polecamy!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 14:00
W tym tygodniu - jak zawsze - podróżowaliśmy! Płynęliśmy Kanałem Gliwickim, zapowiadaliśmy nadchodzące festiwale i wystawy. I graliśmy, na zakończenie wakacji.
Audio
  • Płyniemy Kanałem Gliwickim i zapowiadamy nowe wydarzenia kulturalne (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Sekcja piłki nożnej Klubu Sportowego Gedania na stadionie w Gdańsku-Wrzeszczu
Sekcja piłki nożnej Klubu Sportowego Gedania na stadionie w Gdańsku-WrzeszczuFoto: Dom Spotkań z Historią / mat. prasowe

Kończą się wakacje, ale my nie zwalniamy tempa. Dalej odkrywamy nowe miejsca. Tym razem był to Kanał Gliwicki. Postanowiły popłynąć nim Agnieszki: Obszańska i Szydłowska. W RDK wróciliśmy zatem jeszcze na Śląsk, to był PS do relacji i opowieści o/z Festiwalu Nowa Muzyka. Przewodnikiem - Agnieszek na wodzie i naszym w eterze - była Ewa Sternal.

Rozmawialiśmy… Wydaje się, że Trójmiasto stoi festiwalami! Już w najbliższy czwartek w Sopocie rozpocznie się - z naszym Znakiem Jakości - ART LOOP FESTIVAL.

Impreza "otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto, scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami/akcjami z zakresu sztuk wizualnych, designu i muzyki. Po raz kolejny w Sopocie powstaje festiwal całkowicie skupiony na sztuce współczesnej, prezentowanej głównie w przestrzeni miasta - subiektywnie i sugestywnie przekształcanej przez artystów.” Jeżeli dodamy do tego koncert Portishead i Skalpela w Operze Leśnej, która przeszła gruntowny remont… Będziemy tam za tydzień!

A w tym tygodniu opowiadaliśmy o nowym festiwalu, którego pierwsza edycja odbędzie się w połowie września w Gdańsku. 1. Festiwal Form Komunikacji Wizualnej - Interference Festival powstał z potrzeby docenienia pracy i talentu twórców poruszających się w tym obszarze. Organizatorzy przyznają, że inspirowali się międzynarodowymi festiwalami sztuk wizualnych. Interference Festival ma na celu wyłonienie czołówki twórców krótkich form wizualnych. Przeglądy, prezentacje konkursowe i pozakonkursowe wzbogacone będą o program towarzyszący w postaci warsztatów, dyskusji i koncertów. Sercem Interference jest Stocznia Gdańska jako miejsce większości wydarzeń festiwalowych. Naszymi gośćmi byli Karol Pawłowski i Maciej Szupica. Dociekliwie i rasowo przepytała ich Agnieszka Szydłowska.

Odwiedzili nas także twórcy Chóru Eksperymentalnego Gre Badanie.

Sięgając po wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO dokument - 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS), spisany w czasie strajków w sierpniu 1980 roku w Gdańsku - chór stworzy szczególny, komponowany na żywo utwór pod tytułem "Szukając solidarności". Akcja rozpoczyna się 30 sierpnia o godz. 16.00, gdy chór spotyka się w Muzeum Woli, a zakończy po ponad dobie, 31 sierpnia. W dzień i w nocy, każdy z 21 postulatów MKS będzie przez godzinę aranżowany muzycznie, wykonywany i rejestrowany. Każdą z 21 części utworu będzie można usłyszeć co godzinę na żywo w Muzeum Woli i jednocześnie w internecie, w formie specjalnej transmisji. Z połączonych części powstanie film, w którym role odegrają teksty postulatów, chór, muzyka, zmęczenie i upływający czas!

Aha, jeżeli ktoś ma ochotę na spotkanie z polską muzyką w całym bogactwie - świetna okazja już dzisiaj w Dębicy! Goodfest po raz kolejny stawia na polskich artystów i nie idzie na artystyczne kompromisy! Na jednej scenie: Brodka, Kaliber 44, Dawid Podsiadło, Kamp!, Bokka, Fismoll, Stara Rzeka, Rebeka i Kari.

Co jeszcze proponowaliśmy w tym wydaniu? Polecaliśmy wystawę, która 2 września otworzy się na Krakowskim Przedmieściu. To "Polacy wymazani". Opowiada o polskich mieszkańcach Wolnego Miasta Gdańska, miasta-państwa, które powstało pod protektoratem Ligi Narodów w roku 1920 po przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Gdańsk został odłączony od Rzeszy wskutek postanowień traktatu wersalskiego kończącego wojnę, który regulował również inne ważne kwestie: wycofanie się wojsk niemieckich, granice państwowe, ustrój i obywatelstwo.

Wolne Miasto Gdańsk, utworzone 15 listopada 1920 roku, istniało do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Obejmowało, obok samego miasta Gdańsk, większą część ówczesnych powiatów: Gdańskie Wyżyny, Gdańskie Niziny oraz niewielkie fragmenty powiatów wejherowskiego, tczewskiego, elbląskiego, malborskiego, kościerskiego i kartuskiego. W 1934 roku mieszkało tam ok. 408 tysięcy mieszkańców, przeważała ludność niemiecka, Polacy stanowili według różnych danych od 3 do 15% obywateli.
Zdjęcia i teksty składają się w opowieść o polsko-niemieckim sąsiedztwie, pokojowym początkowo współistnieniu Niemców i Polaków oraz antagonizmach narastających po dojściu do władzy nazistów oraz o losach Polaków z Gdańska po wybuchu wojny (plan rozwiązania „polskiego żywiołu” na terenie Pomorza Gdańskiego, miejsca kaźni: Victoria Schule i obóz Stutthof) i po zakończeniu działań wojennych, m.in. o procesie weryfikacji narodowościowej i rehabilitacji.

O wystawie opowiadała Kinga Sochacka.

Zaprosiliśmy też na "Piknik z klimatem" w stolicy (już 31 sierpnia!) i odbyliśmy podróż po Polsce "W telefonicznym skrócie" - tym razem: Gdańsk, Hugonówka i Wrocław.

Zapraszamy do wysłuchania całego "Radiowego domu kultury"!

obszańska, szydłowska, niebudek i nogaś

www.facebook.com/radiowydomkultury

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Międzymiastowy RDK!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 14:51
Jesteśmy w Barcelonie, Lizbonie i w Łodzi. Ogłaszamy przedstawienia teatralne, które w tym roku przyjadą na Open'era! Na dłużej zatrzymujemy się w Szuminie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiowy Dom Kultury na Malcie!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 11:07
W tym tygodniu nadajemy z Poznania. Przyglądamy się ostatnim wydarzeniom festiwalu, zapraszamy na nasze 'Silent Disco', czekamy na Damona Albarna i sprawdzamy, co dzieje się w innych częściach kraju. RDK na antenie Trójki!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Varga o sukcesie Kawiarni Literackiej na OFF Festivalu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 17:14
- Jestem dumny z tego, że Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu się udaje. Najważniejsze jest dla mnie to, że przychodzi mnóstwo ludzi. Namiot jest pełny. To są konsumenci kultury. Ludzie, którzy słuchają muzyki, czytają książki - mówi w "Radiowym domu kultury" Krzysztof Varga, szef Kawiarni Literackiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzylądowanie!

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 14:44
Sierpień to dla nas miesiąc wyjątkowy, bo odwiedzamy dwukrotnie miasto na K. Za nami OFF Festival, przed nami Nowa Muzyka. Dziś odkrywamy to, co pomiędzy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tauron Nowa Muzyka w niesamowitych wnętrzach

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 14:00
Od czwartku trwa w Katowicach festiwal Tauron Nowa Muzyka 2014! Po muzycznych wrażeniach koncertu otwarcia przed nami kolejne dni imprezy. Dzisiaj - po dwóch latach przerwy - festiwal wraca na teren dawnej kopalni KWK Katowice. Teraz to siedziba Muzeum Śląskiego.
rozwiń zwiń