Kultura

Litery nie są niewinne. Są uwikłane

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 12:40
Czy opowiadanie o literach może być fascynujące? Historyczka designu Agata Szydłowska oraz projektant i typograf Marian Misiak udowadniają, że tak.
Audio
  • Agata Szydłowska opowiada o książce "Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce" (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
W Radiowym Domu Kultury opowiadaliśmy miedzy innymi o książce Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce
W "Radiowym Domu Kultury" opowiadaliśmy miedzy innymi o książce "Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce"Foto: materiały promocyjne

"Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce" to tytuł książki opowiadającej o historii liternictwa, za którą kryją się historie ludzi i narodów. - Litery do nas mówią, zanim zaczniemy czytać. (…) Są uwikłane w kwestie kulturowe, polityczne, społeczne i etniczne - stwierdza w Trójce współautorka książki Agata Szydłowska.

W audycji tłumaczymy, skąd wziął się tytuł publikacji, przytaczamy historię polskiej czcionki narodowej i wyjaśniamy, jak poprzez litery można opowiedzieć o narodzie.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Rozmawia: Michał Nogaś
Gość: Agata Szydłowska (współautorka książki "Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce")
Data emisji: 25.03.2015
Godzina emisji: 12.30

iwo/fbi

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sztuka uprowadzona - sztuka odnaleziona

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 10:36
Książka "Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny" to jedenaście świetnie opowiedzianych historii o poszukiwaniu dzieł sztuki zagrabionych w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spisek księgarzy? Co zmieni nowa ustawa o książce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 03:41
- Nawet w dużych sieciach nie ma pełnej oferty książkowej. Nowość na polskim rynku trwa od 3 do góra 8 miesięcy, a potem znika - mówi Włodzimierz Albin.
rozwiń zwiń