Kultura

Szekspir i dożywocie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 14:30
- We włoskim więzieniu o zaostrzonym rygorze osadzeni są skazani na najwyższe wyroki, w tym członkowie mafii. Ale film braci Tavianich pokazuje ich w momencie, gdy ... wystawiają sztukę - opowiada Małgorzata Borychowska.
Audio
Kadr z filmu Cezar musi umrzeć
Kadr z filmu "Cezar musi umrzeć"Foto: fot. mat. promocyjne

W filmie "Cezar musi umrzeć" aktorskie umiejętności więźniów sprawdza Fabio Cavalli, słynny włoski reżyser teatralny. Próby odbywają się we wszystkich możliwych miejscach: w wąskich, klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Dzięki sztuce Szekspira do skazanych mafiosów, morderców i rabusiów, których twarzy nie skaziła dotąd refleksja o wartości życia i śmierci, powoli zaczyna docierać prawda o ich czynach.

/

- Bracia Vittorio i Paolo Taviani chcieli pokazać, jaki wpływ na ludzi może mieć sztuka. To taki filmowo-teatralny eksperyment - wyjaśnia przedstawicielka firmy dystrybucyjnej Aurora Films.

Dodajmy, że eksperyment udany. - Zmienia się nawet język, którego używają więźniowie - podkreśla Małgorzata Borychowska .

"Od czasu, gdy poznałem sztukę, cela stała się więzieniem" - przyznaje jeden z osadzonych.

Więcej filmowych audycji Ryszarda Jaźwińskiego znajdziesz na podstronach audycji "Trójkowo, filmowo" i "Fajny film" >>>

Jakie są polskie przykłady pracy artystycznej wśród więźniów? Posłuchaj całej rozmowy! 

Skromny film nestorów włoskiej kinematografii jest zarazem zabawny i przejmujący. Jego autentyzm i precyzja zachwyciły jury tegorocznego Berlinale, skąd "Cezar musi umrzeć" wyjechał ze Złotym Niedźwiedziem.

"Cezar musi umrzeć", reż. Paolo i Vittorio Taviani, w polskich kinach od 18 stycznia 2013.

Zobacz więcej na temat: FILM firma
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Włoskie klimaty na dwóch brzegach Wisły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 12:00
Grażyna Torbicka, szefowa festiwalu "Dwa brzegi" zapowiada, że w tym roku będzie chciała przybliżyć widzom mniej znane oblicze włoskiego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film niczym lustro, nie tylko dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 17:26
- Potrzeba stworzenia "Biec w stronę Ty" zrodziła się we mnie gdy zrozumiałam, że najważniejszy związek człowiek tworzy z sobą samym - mówi aktorka i reżyserka Hanka Brulińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kurczak" zachwyca klimatem i formą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 09:00
- Porównałabym ten film do "Amelii"; jest podobny klimat tworzony precyzyjną scenografią, dobrze dobrane kolory, jest umowność i techniki opowiadania niestosowane zwykle w filmach fabularnych - opowiada Małgorzata Borychowska o pewnej kinowej premierze.
rozwiń zwiń