Kultura

Podpis Szekspira na wystawie w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 13:33
Przez cztery najbliższe miesiące w siedzibie miejskich archiwów Londynu można oglądać wielką rzadkość – podpis Williama Szekspira.
Audio
  • Londyńczycy zobaczą podpis Szekspira. Korespondencja Grzegorza Drymera (IAR)
William Szekspir
William SzekspirFoto: National Portrait Gallery, London/Wikipedia

Na wystawie historycznych dokumentów „Szekspir i Londyn” znalazł się podpisany przez niego akt własności domu.

Autorzy wystawy rozumieją, że nazwisko Szekspira łączy się przeważnie ze Stratfordem i z teatrami na południowym brzegu Tamizy, w pobliżu London Bridge, ale leżącymi już poza obrębem miasta. Tymczasem – jak podkreślają – Syekspir miał również rozliczne interesy w samym mieście. Mieszkał pod różnymi adresami, a w końcu nabył na własność nieistniejący obecnie budynek w pobliżu dzisiejszej stacji kolejowej Blackfriars na skraju City. Po sąsiedzku mieściła się zimowa sala teatralna, której współwłaścicielem był Szekspir, uzyskując niebagatelne dochody. Naprzeciwko, po drugiej stronie rzeki, stał z kolei szekspirowski teatr The Globe.

Dom został zakupiony za 140 funtów – to ekwiwalent dzisiejszych średnich rocznych zarobków w Anglii. Podpis na akcie własności jest jednym z zaledwie sześciu autografów dramaturga, o tyle historycznie ważnym, że dodatkowo uwierzytelnionym podpisami dwóch świadków – aktora Johna Hemmynga i Williama Johnsona – właściciela tawerny „Pod Syreną”, której regularnymi bywalcami byli Szekspir i inni renesansowi autorzy.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Odkryj Szekspira". Makbet w wersji na iPada

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 12:19
Specjalne aplikacje na tablety firmy Apple przygotował brytyjski uniwersytet Cambridge.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polski uwspółcześnia Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 17:45
- Szekspir to autor dla każdego, bo mamy tu i wartką akcję, krwistych bohaterów, a zarazem wielką głębię jego myśli - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Szkotak reżyser nowej inscenizacji "Otella" w poznańskim Teatrze Polskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kamiński: Szekspir potrafi być wprost nadzwyczajnie wulgarny

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 12:14
Zdaniem gościa Dwójki, wybitny dramaturg pisał tak, aby pojął go każdy widz, niezależnie od pozycji społecznej. – Język jego utworów musiał trafić i do pierwszych lóż, i do parteru – opowiadał.
rozwiń zwiń