Kultura

Brudna dziewczyna

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 11:12
"Olimpia" Maneta to obraz, który wywołał jeden z największych skandali wieku XIX. Akt, który dzisiaj może wydawać się zupełnie niewinny, zbulwersował francuską opinię publiczną i krytykę artystyczną. Dlaczego? Kogo przedstawia? Czy efekt zgodny był z intencjami artysty? Na te i podobne pytania w kolejnej audycji Michała Montowskiego "Jest taki obraz" odpowiadała Grażyna Bastek.

 

"Olimpia" to dość prowokacyjny pseudonim paryskiej kurtyzany, która rzeczywiście nazywała się Victorine Meurent. Wcześniej pojawiła się na innym obrazie Maneta - "Śniadanie na trawie". Na płótnie z 1863 roku pokazana została jako naga kobieta, siedząca na trawie obok dwóch kompletnie ubranych mężczyzn. Na obrazie "Olimpia" przedstawiona jest również nago, ma na sobie jedynie zsuwające się z nóg pantofle i biżuterię.

- Pokazanie kobiety, która nie jest nawet piękna, ale prowokuje, wywołało poruszenie wśród mieszkańców Paryża - mówi Grażyna Bastek. - Publiczność oceniła przedstawioną kobietę jako brzydką, brudną, chorą, nieładną. Manet nie spodziewał się takiej reakcji, nie chciał skandalu, ale go wywołał - dodaje Grażyna Bastek.

 

Od dawna malarze za modelki obierali sobie różne kobiety, także kurtyzany. Manet nie ukrywa tego, kim rzeczywiście jest Olimpia.

 

Manet pokazuje Olimpię niezwykle naturalistycznie. Jej ciało jest sine, a ona sama prowokacyjnie patrzy na widza. Jest pewna swojej seksualności.

 

 

Obrazem tym Manet nawiązuje do "Wenus z Urbino" Tycjana. Manet zmienił w swoim obrazie kilka istotnych symboli. U Maneta zamiast róż, pojawiają się orchidee. U stóp Olimpii pojawia się kot, u stóp nagiej Wenus Tycjana leży pies.

Obraz ma wymiary 130,5 × 190 cm i znajduje się w Musée d'Orsay w Paryżu.

- Dziś nie patrzymy już na Olimpię jako wyzywającą kobietę - mówi Grażyna Bastek. Może nas obruszać kolejne wcielenie tego tematu, które objawia się np. w zdjęciach i filmach Katarzyny Kozyry. Artystka pokazuje coś, na co nie lubimy patrzeć - zniszczone, sine, poranione kroplówkami ciała - dodaje Grażyna Bastek.

(na podst. audycji "Jest taki obraz", dn. 16.05.2010)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Obserwator rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:15
Sam Malczewski nie lubił jubileuszy. Dziwić więc może okazja z jakiej Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło zorganizować wystawę jego prac. Komisarz wystawy Elżbieta Charazińska postanowiła jednak wykorzystać 80. rocznicę śmierci artysty do prezentacji kolekcji dzieł malarza znajdujących się w zbiorach warszawskiego muzeum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsjasz walczy z Apollem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2011 13:10
Kiedy ktoś wchodzi w konkurencję z bogami, to zawsze źle się to kończy. Doskonale potwierdza to obraz Tycjana "Apollo i Marsjasz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obsesja Bacona

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 10:38
Francis Bacon był brytyjskim malarzem, samoukiem. Fascynowało go malarstwo wielu mistrzów: Rembrandta, Grunewalda, Velasqueza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica "Burzy"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 08:00
"Burza" to jeden z najbardziej zagadkowych obrazów wielkiego artysty włoskiego renesansu jakim był Giorgione.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenus z Milo potrzebowała więcej miejsca

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 17:02
Wenus z Milo ma od dziś do swojej niemal wyłącznej dyspozycji całą dużą salę Luwru. W słynnym paryskim muzeum zostały otwarte dla zwiedzających sale poświęcone sztuce starożytnej Grecji.
rozwiń zwiń