Kultura

Tadeusz Różewicz nie żyje. "Spełniał wszystkie kryteria, by otrzymać Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 12:11
Był skromnym człowiekiem, pisał o rzeczach najważniejszych - tak Tadeusza Różewicza wspomina Piotr Dobrołęcki z magazynu literackiego "Książki".
Audio
  • Piotr Dobrołęcki z magazynu literackiego "Książki": Tadeusz Różewicz spełniał wszystkie kryteria, by otrzymać literackiego Nobla
  • Piotr Dobrołęcki z magazynu literackiego "Książki": Różewicz pisał o rzeczach prostych, a jednocześnie doniosłych (IAR)
Na zdjęciu archiwalnym z 25.06.2009 r. poeta Tadeusz Różewicz w trakcie przyznaniu mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach
Na zdjęciu archiwalnym z 25.06.2009 r. poeta Tadeusz Różewicz w trakcie przyznaniu mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w KielcachFoto: PAP/Piotr Polak

Tadeusz Różewicz znany polski poeta i dramaturg zmarł w czwartek w wieku 92 lat.
Literaturoznawca podkreśla, że poeta w swojej twórczości poruszał tematy na pozór najprostsze.
- Pisał o rzeczach bardzo prostych, a jednocześnie niezwykle doniosłych. Jego twórczość wydaje się łatwa do czytania, ale potem, jak się człowiek chwilę zastanowi, to jest bardzo głębokie - mówi Dobrołęcki.
Publicysta zaznacza, że Tadeusz Różewicz w pełni zasłużył, by dołączyć do grona polskich noblistów: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

TADEUSZ RÓŻEWICZ NIE ŻYJE - serwis specjalny >>>
- W moim poczuciu zawsze brakowało Tadeusza Różewicza jako tego trzeciego, który spełniał wszystkie kryteria dla tej nagrody. Może nie miał takiego szczęścia, jak dwoje laureatów, ale myślę, że jego popularność jest bardzo duża - wyjaśnił.

Różewicz nie żyje. "Świat stracił jednego z największych poetów" >>>
Różewicz to autor ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Do jego najważniejszych zbiorów poetyckich należą: debiutancki "Niepokój" oraz "W łyżce wody", "List do ludożerców", "Twarz" i "Równina". Był również autorem "Poematu otwartego" oraz "Spadanie, Non-stop-show".
Osobne miejsce w jego dorobku literackim zajmuje twórczość sceniczna. Napisał między innymi tak głośne dramaty, jak: "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje" i "Na czworakach", wystawiane na scenach całego świata.

IAR, bk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tadeusz Różewicz - ocalił poezję z rzezi

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 05:58
Był świadkiem i uczestnikiem II wojny światowej, która odcisnęła piętno na jego twórczości. Tadeusz Różewicz pokazał, że poezja po Auschwitz jest możliwa, ale wymaga rozrachunku z przeszłością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Tadeusz Różewicz. "Świat stracił jednego z największych poetów"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 17:19
Tadeusz Różewicz zmarł we Wrocławiu w wieku 92 lat. Był autorem ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Tadeusz Różewicz. "To wielka strata dla polskiej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 10:09
Tadeusz Różewicz, jeden z najwyżej cenionych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg i eseista nie żyje. Artysta zmarł we Wrocławiu. W październiku skończyłby 93 lata.
rozwiń zwiń