Kultura

Rocznica śmierci Przemysława Gintrowskiego. IPN odsłoni tablicę pamiątkową

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 08:36
Dziś przed Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki odsłonięta zostanie tablica poświęcona bardowi Przemysławowi Gintrowskiemu.
Audio
  • Gintrowski śpiewał tak, jakby chciał wygrać jakąś wojnę
  • Janusz Deblessem wspomina Przemysława Gintrowskiego
  • Przemysław Gintrowski niezmiernie cenił poezję Zbigniewa Herbarta, (IAR/archiwum)
  • Przemysław Gintrowski o "Raporcie z oblężonego miasta" Zbigniewa Herberta
Rocznica śmierci Przemysława Gintrowskiego. IPN odsłoni tablicę pamiątkową
Foto: Piotr Kosela/Wikipedia

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na uroczystość przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. W uroczystości weźmie udział prezes IPN Łukasz Kamiński.

PIEŚNI NIEPOKORNYCH - zobacz serwis specjalny >>>

Zarówno data, jak i miejsce są szczególne. Dziś mijają dwa lata od śmierci Przemysława Gintrowskiego. Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Centrum Edukacyjnym IPN 1 marca 2012 roku pieśniarz wykonał swój ostatni koncert.

Przemysław Gintrowski debiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką "Epitafium dla Sergiusza Jesienina".

Sławę przyniosło mu jednak trio ze Zbigniewem Łapińskim i Jackiem Kaczmarskim. Trio przygotowało program "Mury". Tytułowa piosenka - oparta na utworze katalońskiego barda Lluisa Llacha "L'Estaca" - stała się nieformalnym hymnem "Solidarności". Kolejne programy, jakie stworzyli w tym składzie, to "Raj" i "Muzeum". Na XIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Gintrowski otrzymał, wraz z Jackiem Kaczmarskim, II nagrodę za "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego".

W stanie wojennym kompozytor i pieśniarza rozpoczął samodzielną działalność artystyczną w tzw. "drugim obiegu kulturalnym”. Koncertował głównie w domach, a także m.in. w pomieszczeniach Muzeum Archidiecezji. Piosenki Gintrowskiego opierały się najczęściej na tekstach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Jerzego Czecha, Tadeusza Nowaka lub Marka Tercza.

Publiczność masowa poznała go jako autora muzyki do filmu "Matka Królów”, a później do serialu Stanisława Barei "Zmiennicy”. Jest też twórcą kompozycji do wielu innych filmów, a także spektakli teatralnych. Z kolei młode pokolenie kojarzy go głównie z "Kołysanką” do filmu "Tato” w reżyserii Macieja Ślesickiego. Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej.

W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Gintrowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

BARDOWIE - kanał moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio uruchomiło w 2011 roku na platformie internetowej moje.polskieradio.pl specjalny kanał muzyczny "Piosenki Niezależnych", na którym można znaleźć piosenki m.in. Przemysława Gintrowskiego, ale także Jacka Kaczmarskiego, Jacka Kleyffa i Karela Kryla.

IPN, PR, bk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Śpiewał tak, jakby chciał wygrać jakąś wojnę"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 08:16
- Jestem człowiekiem niszowym, głęboko niszowym, bo jaką cześć naszego konsumpcjonistycznego społeczeństwa interesuje Zbigniew Herbert i jego twórczość? Garstkę ludzi – mówił o sobie i swojej twórczości zmarły w sobotę bard Przemysław Gintrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel o Krzyż Komandorski dla Przemysława Gintrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 08:22
Stowarzyszenie Wolnego Słowa zwraca się do Prezydenta o pośmiertne odznaczenie barda Solidarności za działalność opozycyjną w latach 1976-1989 i za całokształt działalności artystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśni niepokornych - nowy serwis portalu polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 10:00
Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis poświęcony polskim bardom – śpiewającym poetom, tworzącym i występującym w opozycji do oficjalnej kultury PRL. byli to m.in.: Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Jan Krzysztof Kelus, Jacek Kleyff, Antonina Krzysztoń, Zbigniew Łapiński, Stanisław Staszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. "Jego pieśni wciąż są aktualne"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 13:20
10 kwietnia mija 10. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Legendarnego barda "Solidarności" wspominał jego przyjaciel, redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń