Kultura

Premiera "Bitwy": muszę się przespać z tym filmem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 08:14
W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się premiera "1920 Bitwa Warszawska" - pierwszego polskiego filmu w technologii 3D.
Audio
  • Opinie uczestników uroczystej premiery są zróżnicowane
Reżyser Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski i Ewa Wiśniewska w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej po premierowym pokazie najnowszego filmu Hoffmana 1920 Bitwa Warszawska, pierwszego polskiego filmu zrealizowanego w technice 3D.
Reżyser Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski i Ewa Wiśniewska w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej po premierowym pokazie najnowszego filmu Hoffmana "1920 Bitwa Warszawska", pierwszego polskiego filmu zrealizowanego w technice 3D. Foto: (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Film w reżyserii Jerzego Hoffmana opowiada o jednej z największych bitew w polskiej historii, potocznie nazywanej cudem nad Wisłą. Do kin trafi w piątek.

Wśród gości na premierze filmu był prezydent Bronisław Komorowski. Obecny na premierze Krzysztof Zanussi powiedział, że nie należy oceniać filmów kolegów. Jego zdaniem film może pomóc niektórym w zrozumieniu prawdy historycznej na temat tej bitwy. Dodał, że technologia 3D w kinie to nieudany pomysł.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>


- W tym akurat filmie nie przeszkadza, bo jest w nim dużo epiki. Ale w scenach kameralnych raczej przeszkadza niż pomaga - ocenił Krzysztof Zanussi.

Malarka Elżbieta Grocholska w połowie pokazu odłożyła na bok specjalne okulary przeznaczone do oglądania filmów trójwymiarowych. Jak powiedziała "piękny obraz w 3D niczego nie zyskuje". Autorem zdjęć do filmu w technologii 3D jest Sławomir Idziak.



Produkcja kosztowała 10 milionów dolarów. Dla porównania budżet hollywoodzkiego hitu "Helikopter w ogniu" wynosił 100 milionów dolarów. Kanwą filmu "1920 Bitwa Warszawska" są, wplecione w militarne wydarzenia bitwy warszawskiej, losy bohaterów: Oli - młodej aktorki teatralnej i jej męża Andrzeja - ułana Wojska Polskiego.

W głównej roli kobiecej debiutowała jako aktorka Natasza Urbańska. Andrzeja zagrał Borys Szyc, a marszałka Piłsudskiego Daniel Olbrychski.

Premiera

 

(fot.
(fot. PAP/Tomasz Gzell)



IAR, sm

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sławomir Idziak o filmowaniu w 3D

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2010 15:00
- "Bitwa Warszawska 1920" w 3D jest bardzo ważnym wydarzeniem w moim życiu zawodowym. To jest powrót po 18 latach niepracowania w Polsce - mówi operator Sławomir Idziak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa Warszawska w studiu im. Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 20:19
Muzykę do filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa warszawska 1920" pod kierunkiem kompozytora Krzesimira Dębskiego nagrywa Orkiestra Sinfonia Varsovia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ossów: pogoda pokrzyżowała plany organizatorów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2011 11:57
Gwałtowna burza, jaka nad ranem przeszła w okolicach Warszawy, zmieniła scenariusz uroczystości rocznicowych "Cudu nad Wisłą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uratowaliśmy Europę: rocznica "Cudu nad Wisłą"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 05:18
Wygrana polskich żołnierzy na blisko 20 lat zapewniła naszemu krajowi niepodległość i równocześnie uchroniła Europę od ataku bolszewików.
rozwiń zwiń