Kultura

Zobacz relację z wręczenia nagród Książka Historyczna Roku

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 18:50
Dieter Schenk, Sławomir Cenckiewicz, Ryszard Wolański oraz Mirosław Lewandowski i Maciej Gawlikowski zostali laureatami 5 Konkursu im. Oskara Haleckiego "Książka Historyczna Roku".
Audio
Laureat nagrody Książka Historyczna Roku Dieter Schenk
Laureat nagrody "Książka Historyczna Roku" Dieter SchenkFoto: Andrzej Szozda/Polskie Radio





Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości, która odbyła się (9 listopada) w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Organizatorami konkursu, obok Polskiego Radia, są Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Zgodnie z regulaminem jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach. W tych samych kategoriach nagrody przyznali też czytelnicy w głosowaniu internetowym.

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" jury nagrodziło pracę Dietera Schenka: "Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej". Nagrodę czytelników w tej samej kategorii przyznano Sławomirowi Cenckiewiczowi za publikację: "Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991", która zdobyła 5 125 głosów.

Jak powiedział Sławomir Cenckiewicz w rozmowie z Polskim Radiem, chciał obalić mit wywiadu PRL jako profesjonalnego. - Także w strukturze Układu Warszawskiego był on oceniany jako "słabiuteńki" - powiedział autor.

W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" werdyktem jury zwyciężyła praca Ryszarda Wolańskiego: Eugeniusz Bodo. "Już taki jestem zimny drań". Nagrodę czytelników w tej kategorii otrzymała pozycja autorstwa Mirosława Lewandowskiego i Macieja Gawlikowskiego: "Gaz na ulicach. KPN w Krakowie. Stan wojenny 1981-1982", która uzyskała 3 730 głosów.

Ryszard Wolański, autor książki o Eugeniuszu Bodo, jak sam mówi, skupił się na ujawnieniu nieznanych faktów z życia artysty, zwłaszcza dotyczących jego pobytu w sowieckiej niewoli.

"Książki Historyczne Roku" zostały wybrane przez jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek (przewodniczący), prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba oraz prof. dr hab. Wiesław Wysocki.

Jak przyznał profesor Franaszek, przewodniczący jury,  wybór laureatów był w tym roku bardzo trudny. - Dyskutowaliśmy bardzo długo, aż udało sie wyłonić zwycięzców - mówił Piotr Franaszek.

Konkursowi towarzyszyło również głosowanie internetowe, podczas którego czytelnicy wskazali swojego zwycięzcę. Od 1 do 31 października 2012 r. na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl prawidłowo zagłosowało 10 242 czytelników.

W konkursie mogli brać udział autorzy, których książki zostały wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2011 roku, a 30 czerwca 2012 roku.

Więcej informacji o konkursie tutaj>>>

Zobacz serwis - Historia>>>

mch

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Najlepsze książki historyczne roku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 16:45
Jak pisać o historii? Na rozmowę z laureatami tegorocznego konkursu Książka Historyczna Roku zaprasza do "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanna Maria Giza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Te książki mogą szokować...

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 17:00
Co kierowało Gierkiem i Gomułką? Jaki wpływ na ich decyzje wywierał radziecki wywiad? Dlaczego milczano o rzezi lwowskich profesorów? Zagłosuj na "Książkę Historyczną Roku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Książka Historyczna Roku. Koniec głosowania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 16:01
Głosować można tylko do północy 31 października za pośrednictwem strony ksiazkahistorycznaroku.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś poznamy najlepszą książkę historyczną roku

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 15:22
Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystości, która odbędzie się w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Zobacz prezentacje nominowanych książek.
rozwiń zwiń