Kultura

Marek Wałkuski: wolność w Stanach nie jest tylko sloganem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 12:20
- Sam tak na początku myślałem. Po wielu latach przekonałem się, że amerykańska wolność jest dużo dalej posunięta niż w Polsce czy innych krajach europejskich - mówił Marek Wałkuski.
Audio
  • Marek Wałkuski w "Zapraszamy do Trójki - ranek" 17.09.2012
Marek Wałkuski
Marek WałkuskiFoto: Fot.: Gabriela Darmetko

/

Marek Wałkuski tłumaczył w Trójce, że zdecydował się na napisanie tej książki, bo miał poczucie, że w materiałach radiowych jest za mało czasu, by "wytłumaczyć Amerykę". - Czułem, że prześlizguję się po temacie - mówił.

Korespondent Polskiego Radia zaznaczył, że nie przelał na papier jedynie obserwacji, spostrzeżeń ze swojego pobytu w Stanach, ale starał się pogłębić swoją wiedzę.

Książka składa się z 13 rozdziałów, każdy z nich dotyczy innego tematu związanego z USA, na przykład tego, jak Amerykanie organizują sobie życie religijne. - Mnie to zafascynowało. W Polsce miałem zawsze problem z rolą Kościoła w państwie. Przed moim wyjazdem do Ameryki byłem trochę antyklerykalny. Natomiast tam nauczyłem się szanować wiarę. Amerykanie są bardzo religijni, a jednocześnie umieją trzymać się rozdziału Kościoła od państwa - wyjaśniał.

Dziennikarz podkreślał, że zależy mu na tym, by czytelnicy "Wałkowania Ameryki" poczuli amerykańskiego ducha, zrozumieli, jak się żyje w Ameryce.

Zapraszamy na dwa spotkania z Markiem Wałkuskim w Warszawie. Pierwsze odbędzie się 17 września o 18.00 w Trafficu i poprowadzi je Kuba Strzyczkowski . Drugie będzie miało miejsce 22 września – w ramach Dnia Otwartego w Trójce.  Autor "Wałkowania Ameryki” będzie do dyspozycji naszych gości między godziną 10.00 a 18.00.

Zachęcamy także do przeczytania recenzji Michała Nogasia.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ameryka prawdziwie "przeWałkowana"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 07:36
Czy można "opowiedzieć” Amerykę? Znaleźć jej statystycznego mieszkańca, zrozumieć jego postawy, podejście do religii i kwestii wolności? Opisać paradoksy, prawo tworzone na precedensach? Odbyć z czytelnikiem podróż, w czasie której spotka się dziesiątki osobowości? Można.
rozwiń zwiń