Kultura

Serial "Dziewczyny" odtrutką na produkcje Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 01:48
- Bohaterki serialu "Dziewczyny" rozszerzają swoją feministyczną misję na aktywność wykraczającą poza bycie na planie. Przoduje w tym twórczyni serii, Lena Dunham, która stała się feministyczną ikoną popkultury - mówi dziennikarka Karolina Sulej.
Audio
  • Rozmowa o serialu "Dziewczyny" i muzyce do filmu "Ostatnia rodzina" (ABC popkultury/Trójka)
Fabuła oraz postać głównej bohaterki serialu Dziewczyny luźno oparte są na doświadczeniach życiowych 27-letniej Leny Dunham
Fabuła oraz postać głównej bohaterki serialu "Dziewczyny" luźno oparte są na doświadczeniach życiowych 27-letniej Leny DunhamFoto: materiały prasowe

Właśnie żegnamy się z serialem "Dziewczyny" w reżyserii Leny Dunham, Jody Lee Lipes i Richarda Sheparda. Opowiada on o perypetiach czterech przyjaciółek z Nowego Jorku, które skończyły bądź kończą studia i wkraczają w dorosłość. Nominowany do nagrody Emmy i wyróżniony Złotym Globem serial emitowany jest od 2012 roku.

- Producentka, kreatorka i główna aktorka serialu Lena Dunham nie przeprasza za to, w jaki sposób buduje narrację, jest w niej bardzo szczera i autentyczna - wedle zasady, że nawet najgłupsze myśli własne są lepsze niż czyjeś mądrzejsze. Wydaje mi się, że to, iż możemy empatyzować z bohaterami, ponieważ nie są utkani z żadnych kategorii, tylko są ludźmi na pełnej skali bycia człowiekiem, jest ważne dla tego serialu i wyjaśnia po części jego fenomen - mówi Karolina Sulej, dziennikarka "Gazety Wyborczej".

W programie mówimy też o manhattańskiej pewności siebie, odsłanianiu neuroz i potknięciach Leny Dunham.

Gościem Trójki w tym tygodniu jest m.in. Paweł Juzwuk, który jest konsultantem muzycznym. W ostatnim czasie pracował nad filmem "Ostatnia rodzina", gdzie skompilował znakomity i wysmakowany zestaw utworów, jakich słuchali Beksińscy.

- Ten film jest niezwykły pod względem muzyki, bo opowiada o wielkich muzycznych erudytach. Robert Bolesto zapisał w scenariuszu kilka utworów, które miały związek szczególny z autentycznymi wydarzeniami w ich życiu, jednak nie do wszystkich udało się zdobyć prawa do wykorzystania w filmie, co dało pole do dalszej pracy i rozwoju projektu - opowiada Paweł Juzwuk.

Paweł Juzwuk opowiada, jak dobierał utwory i skąd czerpał wiedzę na temat gustów muzycznych rodziny Beksińskich. Wraz z prowadzącą zdradzają swoje ulubione ścieżki dźwiękowe i inspiracje.

W tym programie wyruszyliśmy, jak zawsze, do teatru wraz z Janem Niebudkiem. Szczegóły w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Karolina Sulej (dziennikarka), Paweł Juzwuk (konsultant muzyczny, music supervisor)
Autor materiałów: Jan Niebudek
Data emisji: 10.02.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Star Trek" powraca. Poznamy nieznane

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 14:39
Gwiezdna Flota Zjednoczonej Federacji Planet po raz kolejny pojawi się na dużym ekranie. Tym razem w najnowszej odsłonie kinowej wersji "Star Treka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarne lustro" - wizja dla ludzi o mocnych nerwach

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 16:39
Dziś premiera trzeciej serii "Czarnego lustra". To serial, który napawa lękiem, ale trudno się od niego oderwać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O dorastaniu i poszukiwaniu siebie na wiele sposobów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 00:14
Dorastaniem, dojrzewanie i wychodzenie czy wchodzenie w świat. W tym odcinku "ABC Popkultury - zestaw powiększony" przyglądamy się tematom bliskim każdemu z nas.
rozwiń zwiń