Kultura

Michael Cunningham: nie ma nieważnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 23:00
- Staram się podkreślać to, co wydaje się zwykłe i przyziemne. Chyba żadna z moich postaci nie była bogata ani w pełni spełniona. Rzadko piszę o młodych i pięknych. Gdybym musiał zdefiniować moją wrażliwość, musiałbym powiedzieć o nieustającej fascynacji tym, że nie ma nieważnych ludzi. Są tylko niewystarczające sposoby, żeby ich poznać - mówi Michael Cunningham w rozmowie z Michałem Nogasiem.
Audio
  • Rozmowa Michała Nogasia z Michaelem Cunninghamem (Klub Trójki)
Michael Cunningham
Michael CunninghamFoto: Michał Nogaś

Michael Cunningham w 1998 roku napisał powieść "Godziny". Gdy cztery lata później doczekała się ona wspaniałej ekranizacji, stał się znanym i cenionym na świecie pisarzem. Do dziś wydał sześć książek, a najnowsza - "Królowa śniegu" - właśnie ukazała się w Polsce z Trójkowym Znakiem Jakości. O czym opowiada?

Jest listopad 2004 roku. Za kilkanaście godzin Amerykanie wybiorą na drugą kadencję George’a W. Busha. W Nowym Jorku pada śnieg. Barrett Meeks, właśnie porzucony przez kolejnego chłopaka, idzie przez Central Park. Wraca do domu, w którym mieszka ze swoim bratem Tylerem oraz z jego dziewczyną, chorą na raka Beth.

Tyler szuka natchnienia, chce napisać najpiękniejszą piosenkę świata dla swojej narzeczonej. Beth przypomina anioła, właściwie nie przebywa już w realnym świecie. A Barrett, niezwykle utalentowany, nie chce wykorzystać żadnego z wielu swych talentów. Ucieka przed potencjalnym sukcesem. I nagle, w środku Central Parku, w sercu Nowego Jorku…

"(…) to zobaczył. Blade morskie światło, przejrzyste, pasmo welonu na wysokości gwiazd, nie, niżej od gwiazd, ale wysoko, wyżej niż statek kosmiczny unoszący się nad drzewami. Możliwe, że powoli się rozprzestrzeniało, najbardziej intensywne pośrodku, przechodzące na obrzeżach w koronkowe pasma i spirale. (…) W swej niepewności i bezruchu, gdy stał tam jak posąg w timberlandach, coś zrozumiał. Sądził - wiedział - że tak jak on wpatruje się w to światło, ono spogląda nań z góry. Nie. Nie spogląda. Wyczuwa go".

Być może Barrett doświadczył właśnie boskiej obecności?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Michael Cunningham mówił nie tylko o swojej najnowszej, być może najlepszej w karierze książki.

"Klub Trójki" na natenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

Więcej rozmów o literaturze w audycji "Z najwyższej półki" >>>

(iwo/mk)

Zobacz więcej na temat: literatura Michał Nogaś
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Andrzej Stasiuk: zawsze odruchowo jeździłem w prawo, na wschód

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 22:00
- W Warszawie mieszkałem na Pradze. Ciągnęło mnie na Lubelszczyznę, w Bieszczady. Kiedy wzięli mnie do wojska, to na wschód, do Dębicy. W wiezieniu siedziałem w Rzeszowie... Wystarczy słuchać losu i nie wierzgać przeciwko ościeniowi, a wszystko się poskłada - przekonuje Andrzej Stasiuk, który wydał właśnie książkę zatytułowaną "Wschód".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszystko, co lśni". Opowieść o końcu końca świata

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 15:23
- Świetna pisarka, która w sposób niezwykle ciekawy potrafi wymyślić fabułę, połączyć wątki, całość misternie utkać i porwać czytelnika - komplementuje Michał Nogaś Eleanor Catton, spod pióra której wyszła nagrodzona Bookerem powieść zatytułowana "Wszystko, co lśni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - dzieło monumentalne

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 12:30
- Wydawało mi się na początku, że opowiem jakiś jeden wątek o samym bohaterze, ale kiedy zaczęłam pisać i otwierało się przede mną całe uniwersum tej książki, to zdałam sobie sprawę, że ta opowieść może być niezrozumiała bez innych kontekstów - mówi Olga Tokarczuk w rozmowie z Michałem Nogasiem.
rozwiń zwiń