Kultura

Jan Potocki, ekstremalne przeżycia i miłość do literatury

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 02:22
- Istnieje legenda, zgodnie z którą Jan Potocki, zajmując się chorą żoną, opowiadał jej kolejne "Baśnie tysiąca i jednej nocy", a gdy się skończyły, zaczął opowiadać swoje - mówi o powstaniu "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Katarzyna Borowiecka.
Audio
  • Dyskusja na temat "Rękopisu znalezionego w Saragossie" (Klub Trójki)
Portret autora Rękopisu znalezionego w Saragossie - hrabiego Jana Potockiego autorstwa Antona Graffa
Portret autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie" - hrabiego Jana Potockiego autorstwa Antona GraffaFoto: Anton Graff [Public domain], Wikimedia Commons

W lutym tego roku minęło 50 lat od premiery filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa. W przyszłym tygodniu w księgarniach pojawi się nowe tłumaczenie tej książki w wydaniu najbliższym woli autora, przygotowane przez Annę Wasilewską. - Jan Potocki, autor książki, lepiej posługiwał się językiem francuskim niż polskim. W "Rękopisie..." zawarł nie tylko swoje różne miłości do odkryć i najróżniejszych przeżyć ekstremalnych, ale również umiłowanie do literatury w ogóle - opowiada prof. Barbara Giza, filmoznawczyni.

Wojciech Orliński dodaje, że cała fabuła książki Potockiego to kpina z czegoś i parodia kogoś. - On również bardzo drażnił sobie współczesnych i nigdy nie było wiadomo, kiedy mówi na serio. Jest trochę postmodernistą, czyli osobą, która rozumie, że nowoczesność i oświecenie to ślepa uliczka, bo nie wszystko da się racjonalnie wyjaśnić - mówi dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Audycje Trójki poświęcone nowemu przekładowi "Rękopisu znalezionego w Saragossie">>>

W programie rozmawialiśmy o wnioskach wynikających z podróży Jana Potockiego i wyjaśniliśmy, czy autor "Rękopisu znalezionego w Saragossie" rzeczywiście wyjechał z Warszawy, bo miał go już dość... Stanisław August Poniatowski.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Wojciech Orliński (dziennikarz "Gazety Wyborczej"), prof. Barbara Giza (Uniwersytet SWPS, filmoznawczyni), Manuela Gretkowska (pisarka) i Francois Rosset (profesor literatury francuskiej).
Data emisji: 28.10.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Grzegorz Rosiński o swojej miłości do komiksów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 13:50
- Dla mnie głównym motorem działania było ciągłe samosprawdzanie się, czy ja odkryłem jakąś nową technikę - mówi bohater monografii "Grzegorz Rosiński", w której znajdziemy wywiad-rzekę z artystą i przykłady jego twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cyngiel śmierci" Horowitza. Powieść idealna?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 16:30
- Anthony Horowitz idealnie wpisał fabułę w klasyczny schemat bondowski - mówi o książce "Cyngiel śmierci" Kamil Śmiałkowski, redaktor naczelny portalu naekranie.pl.
rozwiń zwiń