Kultura

Katarzyna Kobro. "Otworzyła rzeźbę na przestrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:30
- Patrząc na jej rzeźby, widzowie mogą zobaczyć matematykę i konstruktywizm, ale ona pamiętała też o emocjach, którymi rzeźba miała być przepojona - uważa Małgorzata Czyńska, autorka biografii Katarzyny Kobro.
Audio
  • Katarzyna Kobro. "Otworzyła rzeźbę na przestrzeń" (Klub Trójki)
Katarzyna Kobro nad Zatoką Ryską, Łotwa, lato 1924
Katarzyna Kobro nad Zatoką Ryską, Łotwa, lato 1924Foto: zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki w Łodzi

W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o Katarzynie Kobro, jednej z największych rzeźbiarek współczesności, żonie innego wybitnego artysty, Władysława Strzemińskiego, bohatera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki". W filmie nie widzimy Katarzyny Kobro. Przypomnieliśmy ją więc w audycji.

- Ona uważała, że sztuka, rzeźba może organizować życie człowieka. Jej wielką zasługą jest to, że otworzyła rzeźbę na przestrzeń. Wyjaśniła nam, że rzeźba rzeźbi przestrzeń, a nie bryłę - powiedziała o artystce Katarzyna Słoboda, kuratorka Muzeum Sztuki w Łodzi.

Co jeszcze wiemy o Katarzynie Kobro? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość:
Katarzyna Słoboda (kuratorka Muzeum Sztuki w Łodzi), Małgorzata Czyńska (autorka biografii Katarzyny Kobro), Marzena Bomanowska (autorka "7 rozmów o Katarzynie Kobro")
Data emisji: 24.01.2017
Godzina emisji: 21.08

fbi/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Katarzyna Kobro - rzeźbiarska awangarda

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 06:03
Była jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek okresu międzywojennego. W historii zapisała się dzięki niezwykłej odwadze i śmiałej koncepcji, która zrewolucjonizowała sztukę rzeźbiarską.
rozwiń zwiń