Kultura

"Angole" - portret podwójny

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 12:45
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej na Wyspy Brytyjskie wyjechały 2 miliony naszych rodaków. Emigrowali, bo pragnęli lepszego życia. O tym, co tam zastali i co zostało z ich pragnień, pisze Ewa Winnicka w zbiorze reportaży "Angole".
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o nowej książce Ewy Winnickiej "Angole" (Trójkowy znak jakości/Trójka)
Londyn
LondynFoto: Glow Images/East News

Wstęp do książki to kompilacja zdań zaczerpniętych z wycinków prasowych i publicznych wystąpień polityków, nie do końca przyjaznych nowym obywatelom. Znajdujemy w nim porównanie nowej fali polskiej emigracji do inwazji i stwierdzenie, że na ulicach niektórych brytyjskich miast trudno usłyszeć dziś język angielski.

Wydawnictwo
Wydawnictwo Czarne, mat. promocyjne

"Angole" Ewy Winnickiej to książka o tych, którzy wyjechali na Wyspy po wejściu Polski do Unii, po tym jak kolejne państwa, w tym Wielka Brytania, otwierały rynki pracy dla naszych obywateli. - To książka o tych, którzy w nowych realiach postanowili szukać szczęścia i znaleźć sposób na życie - mówi Michał Nogaś.

Na zbiór reportaży składają się 34 historie. Ich bohaterowie opowiadają Ewie Winnickiej, czym okazał się ich british dream. Mówią kiedy, po co, skąd i dokąd wyjechali. - Autorka nie zmieniała języka tych osób, więc czuć ich dusze, to, co one naprawdę myślą na temat Wielkiej Brytanii, która jest nowym miejscem ich życia - stwierdza Michał Nogaś.

Trójkowy recenzent zauważa, że "Angole" to portret podwójny. Jest to książka o Polkach, którzy wyjechali, a jednocześnie opowieść o tym, jak "klasowe, mało tolerancyjne jest społeczeństwo brytyjskie i jak niewiele o nim wiedziano, kiedy Polacy wyjeżdżali do pracy na początku XXI wieku".

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotował Michał Nogaś.

"Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(materiały promocyjne/iwo)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Londyńczycy” Ewy Winnickiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:25
"Polski Londyn wojenny i powojenny wydaje się jedną wielką intrygą – i to niezwykle ciekawą, wciągającą. Pikanterii dodaje fakt, że to wszystko prawda. Polacy w czasie wojny wylądowali tam jak na Marsie, tak to któryś z bohaterów ujął i chyba nie mijał się z prawdą" – napisał o książce Chris Niedenthal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy wywiad-rzeka z Krzysztofem Kowalewskim

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 16:00
- To rozmowa z wybitnym aktorem, od lat związanym z Trójką. To on z wdziękiem, olbrzymim wyczuciem i zaangażowaniem wcielił się w postać nie do końca rozgarniętego, niedobrze wychowanego, niekulturalnego mężczyzny,czyli Pana Sułka - tak Michał Nogaś mówi o Krzysztofie Kowalewskim, bohaterze książki "Taka zabawna historia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - dzieło monumentalne

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 12:30
- Wydawało mi się na początku, że opowiem jakiś jeden wątek o samym bohaterze, ale kiedy zaczęłam pisać i otwierało się przede mną całe uniwersum tej książki, to zdałam sobie sprawę, że ta opowieść może być niezrozumiała bez innych kontekstów - mówi Olga Tokarczuk w rozmowie z Michałem Nogasiem.
rozwiń zwiń