Kultura

Na scenie nikt nie jest niepełnosprawny

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:00
– Tworzymy przede wszystkim teatr. Ta praca ma zaś wymiar terapeutyczny dzięki temu, że aktorzy robią to, co kochają, wspólnie z ludźmi, z którymi czują się najlepiej – mówiła w Dwójce Justyna Sobczyk, prowadząca Teatr 21, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem.
Audio
  • Justyna Sobczyk opowiada o działalności Teatru 21 (Poranek Dwójki)
  • Paulina Zacharek zapowiada wydarzenia w Se-ma-for Muzeum Animacji (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ze spektaklu Teatru 21 Statek miłości. Odcinek 1
Zdjęcie ze spektaklu Teatru 21 "Statek miłości. Odcinek 1"Foto: Marta Ankiersztejn

Rzecz narodziła się z warsztatów teatralnych prowadzonych w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie. Okazało się, że zarówno reżyserkę, jak i grupę aktorów interesuje systematyczna oraz intensywna praca teatralna, dlatego też postanowili wspólnie powołać do życia Teatr 21 - miejsce twórczych poszukiwań, spotkań towarzyskich, bezpieczną przestrzeń na coraz odważniejsze i bliższe spotkania ze sobą i widzem. Zawsze w kontekście teatru. Gościem "Poranka Dwójki" była Justyna Sobczyk, która prowadzi ten zespół.

– Gdy studiowałam w Toruniu, trafiłam przez przypadek do Fundacji im. Brata Alberta – opowiadała Justyna Sobczyk. – Wtedy po raz pierwszy spotkałam się z pracą teatralną z niepełnosprawnymi. Zaciekawiła mnie nie tyle jej jakość, ile panująca tam atmosfera. Osoby, które tworzyły tamtejszy teatr, były w większości osobami z zespołem Downa. Potem zobaczyłam przedstawienia konkretnych grup, które pojawiły się na festiwalu Terapia i Teatr w Łodzi. Zafascynowała mnie obecność właśnie takich osób na scenie – mówiła.

Po powrocie z Berlina, gdzie studiowała pedagogikę teatru, Justyna Sobczyk postanowiła znaleźć w Warszawie miejsce, które byłoby na tyle otwarte, aby rozpocząć w nim działania teatralne z osobami niepełnosprawnymi. Tym miejscem była właśnie szkoła "Dać Szansę".

Zapraszamy na spektakle Teatru 21 w Instytucie Teatralnym. W piątek 24 stycznia o godz. 19.00 będzie można zobaczyć tam sztukę "Statek miłości. Odcinek 1". Zaś 4, 5 i 6 lutego oraz 5 i marca o godz. 10 grupa przedstawi spektakl "Śmiertelnie trudna gra".

***

W audycji gościliśmy także Paulinę Zacharek, dyrektorkę Se-ma-for Muzeum Animacji, które przygotowało na najbliższy weekend (25-26.01) szereg wydarzeń, m.in. cykl pokazów filmowych dla osób niewidomych i niedowidzących.
Audycję prowadził Marcin Pesta.

23 stycznia (czwartek)

mc/jp

Zobacz więcej na temat: autyzm TEATR zespół downa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatr niepełnosprawnych: sztuka czy terapia?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:02
– Społeczeństwo żyje w pośpiechu, wszyscy gdzieś biegniemy. Osoby, które nie mogą w tym pędzie uczestniczyć są wykluczane – opowiadał w "Notatniku Dwójki" Urs Beeler założyciel Teatru Hora dla osób upośledzonych umysłowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominik Połoński chce więcej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 16:00
- To ekstremista dokonujący wielkich rzeczy zarówno w muzyce, jak i w życiu prywatnym - mówił w Dwójce Bartosz Panek o bohaterze swojego reportażu "Chcę więcej", Dominiku Połońskim, jedynym na świecie artyście, który gra na wiolonczeli tylko prawą ręką.
rozwiń zwiń