Kultura

Adam i Ewa ery konsumpcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 13:00
Kulturysta Irvin Koszewski i Jo Baer (później współtwórczyni minimalizmu) to mieszkańcy idealnego domu ze słynnego kolażu Richarda Hamiltona. Jak nasze marzenia zmieniły się od 1956 roku?
Audio
  • Adam i Ewa ery konsumpcjonizmu (Jest taki obraz/Dwójka)
Richard Hamilton na zdjęciu archiwalnym z 2008 roku. Nieżyjący już artysta dwukrotnie próbował wyrazić marzenia współczesnego świata na niewielkim kolażu.
Richard Hamilton na zdjęciu archiwalnym z 2008 roku. Nieżyjący już artysta dwukrotnie próbował wyrazić marzenia współczesnego świata na niewielkim kolażu.Foto: PAP/EPA/OLIVER KRATO

Praca "Co czyni nasze domy tak odmiennymi i tak pociągającymi?" weszła do historii sztuki jako pierwsze dzieło sztuki kultury pop. A powstało jako okładka katalogu legendarnej londyńskiej wystawy "This Is Tomorrow". Zgodnie z jej założeniami kolaż Hamiltona odzwierciedlał aspiracje ówczesnych Brytyjczyków - nic dziwnego, że jego wersja plakatowa zyskała szybko masową popularność.

- Trzeba pamiętać, że wnętrza londyńskich mieszkań tak wówczas nie wyglądały. Było tam raczej zimno i biednie. Tym bardzie pociągający wydawał się Brytyjczykom świat rodzącego się za oceanem konsumpcjonizmu - podkreśliła dr Grażyna Bastek. Z amerykańskich reklam i czasopism Hamilton wypożyczył m.in. odkurzacz, telewizor, magnetofon i puszkę z szynką - wszystkie produkty pożądanych wówczas, a dziś już zapomnianych marek.

No właśnie, w 1992 roku na zamówienie Tate Modern artysta przygotował "zaktualizowaną" wersję dzieła. O czym - zdaniem Hamiltona - śniliśmy pod koniec XX wieku?

***

Nazwa audycji: Jest taki obraz

Autor audycji: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 21.12.2014

Godzina emisji: 10.45

mm/asz

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Krzyk" Muncha jako odwrócona "Mona Lisa" Leonarda

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 18:00
- Te dwa dzieła bardzo często się ze sobą zestawia. Dosyć bezrefleksyjnie, jako ikony sztuki zachodniej. W istocie jednak bardzo wiele je łączy - mówiła dr Grażyna Bastek w kolejnej odsłonie cyklu "Jest taki obraz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wnuk Zygmunta Freuda widział w ludzkim ciele?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 13:00
- On nie malował aktów, lecz wprowadził do historii nowy gatunek: nagi portret. Poprzez ciało badał życie człowieka, przez skórę zaglądał do jego wnętrza - mówiła dr Grażyna Bastek o Lucienie Freudzie w kontekście jego słynnej pracy "Benefits Supervisor Sleeping".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat na opak" według Jana Steena

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 17:00
Jan Steen malował głównie sceny rodzajowe, alegorie i portrety, także tematy historyczne, religijne i mitologiczne. Największą popularność zdobył jako twórca pełnych humoru przedstawień życia codziennego w XVII wieku. O jednym z takich dzieł dr Grażyna Bastek opowie w niedzielę przez południem.
rozwiń zwiń